Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Unaveni svobodou?

Hrozí nám návrat totality? To je otázka, kterou si po Zemanově pokusu o prezidentský systém klade nejeden občan České republiky. I přes varovné hlasy však většina z nás nebere tuto hrozbu vážně. Masarykův národ má přeci demokracii vrozenou. Z historie víme, že naši demokracii zahubili vždy jen zahraniční nepřátelé a navíc to bylo vždy v rocích, které končily na osmičku. Momentálně nám nehrozí okupace a nejbližší osmička přijde až za pět let. Tak jaképak obavy?

Je to falešná jistota. K zániku předchozích demokracií výrazně přispěla i nespokojenost obyvatelstva s vleklými problémy, které s sebou přináší politická svoboda. Lidé už nechtěli demokracii, měli jí plné zuby. Námitky, které při tom zaznívaly proti první republice, byly v mnohém podobné tomu, co slyšíme dnes: všudypřítomná korupce, zkorumpovaní poslanci, nekompetentní politici, zlodějina, arogance stran a znovu korupce. Ještě před příchodem Mnichova se první republika utápěla ve vnitřní diskuzi o krizi demokracie, jejíž obhájci místo věcných argumentů přinášeli jen iluze. Masarykův přítel advokát Václav Bouček uklidňoval občany, že v krizi jsou jen falešné demokracie, ty správné jsou naopak stále silnější. Důkazem mu byla sovětská ústava z roku 1936. Stalin v ní sám dobrovolně odevzdal vládu do rukou parlamentu, neboť pochopil výhody demokracie! Ještě nikdy v dějinách se nestalo, aby se diktátor sám vzdal moci. Ano, u nás je sice korupce a parlament pozbyl vážnosti, přiznával Bouček. Ale vše vyřeší vrozená pracovitost českého národa a velké přírodní bohatství naší země, jež je „zemským rájem na pohled“. Bouček byl přesvědčen, že v báječném roce 1937 sleduje zrod nového českého člověka, který jednou obohatí svět nějakou novou českou demokracií.

Po Mnichovu však značná část české veřejnosti uvítala pád demokracie, která byla vnímána jako cizí těleso vnucené národu odcizenými kosmopolity, jako byl Beneš. Za druhé republiky se otevřela možnost zatočit s korupcí a pokusit se dohnat pokrokovější národy, které mezitím nasbíraly značné zkušenosti s fašismem a autoritativním státem. Budování nového národního státu přerušila německá okupace, ale ani po osvobození netoužil český lid po návratu předmnichovské demokracie. Nyní se zase volalo po tom, aby byla nová demokracie více lidová a více sociální. Otevřela se možnost dohnat pokrokovější slovanskou zemi, která měla s budováním socialismu již značné zkušenosti. Výsledek? Demokracie byla znovu odmítnuta ve prospěch lákavějšího modelu. Pro nového českého člověka, o kterém snil Bouček, nebyla svoboda prioritou.

Po svržení totalitního státu jsme se znovu pokusili o demokracii, ale jelikož jsme zapomněli na své předchozí zkušenosti, jsme náhle překvapeni tím, co vše přináší otevřený politický systém. Slyšíme o řadě problémů a nevíme, co s nimi. Je tu znovu korupce, znovu zlodějina, znovu nedůvěryhodní poslanci. Lidé jich mají znovu plné zuby. Proč o nich pořád poslouchat, proč se zabývat jejich chybami?

Naštěstí se znovu nabízí snadné řešení. Poznali jsme dobrodiní úřednických vlád. Média je milují, říkají o nich samé hezké věci, ministři se mezi sebou nehádají a navíc jsou to už z definice odborníci. Zdá se, že jen tohle je recept na bolesti naší demokracie. Totalita to přeci nebude, tak co je na tom špatného?

Zdá se, že nový český člověk znovu touží obohatit svět, tentokrát novým druhem úřednické demokracie. Jako bychom znovu slyšeli moudrá slova Benita Mussoliniho: „Pro všechny, kteří se nechtějí uzavírat za dogmata, je dnes nepopiratelnou pravdou, že lidé už jsou unaveni svobodou. Lidé udělali ze svobody orgie. Svoboda už pro nás není ta přísná, cudná panna, za kterou bojovala předchozí generace...“ Jistě, svobodou jsme unaveni, ale proč dělat orgie z odmítání svobody? Antiliberální opozice je v naší zemi mnohem silnější, než si připouštíme. Většina veřejnosti jí tleská, protože asi nedomýšlí, jaké jsou alternativy. Odevzdat vládu do rukou údajných odborníků vypadá lákavě, ale možná lidi láká jen naivní představa, že politické problémy se vyřeší, když o nich už nebudou slyšet..  

Autor: Ivo Cerman | středa 24.7.2013 10:01 | karma článku: 23,45 | přečteno: 1226x
  • Další články autora

Ivo Cerman

V čem se antiizraelská petice z 6. 2. mýlí

Podívejme se, jak se to má s mezinárodním právem, a posuďme, zda se Izrael ve válce dopouští genocidy.

15.3.2024 v 11:59 | Karma: 27,83 | Přečteno: 836x | Diskuse| Politika

Ivo Cerman

Rozbor signatářů antiizraelské výzvy z 6. února (doplněno o reakci)

Zkusme si za jména doplnit instituce, kde signatáři působí. Zjistíme organizační zázemí levicového "antiizraelského hnutí".

5.3.2024 v 10:10 | Karma: 35,89 | Přečteno: 1771x | Diskuse| Politika

Ivo Cerman

Když Erasmus Rotterdamský bránil svobodu proti luteránům

Podle školního dějepisu byla reformace krokem k moderně, ve skutečnosti bránil lidskou svobodu spíš katolický kněz Erasmus Rotterdamský.

27.1.2024 v 14:10 | Karma: 17,68 | Přečteno: 368x | Diskuse| Společnost

Ivo Cerman

Překvapivá obvinění Izraele v pořadu Máte slovo!

Výsledkem pořadu Máte slovo bylo další obvinění Izraele z vraždění dětí a pohádka o dobrotivé vládě Hamásu v pásmu Gazy.

23.10.2023 v 7:04 | Karma: 45,94 | Přečteno: 9326x | Diskuse| Média

Ivo Cerman

Obhájce terorismu na Fakultě humanitních studií UK

Stávkující humanistická fakulta chce prý peníze na „kvalitu“, ve skutečnosti za vaše peníze živí antisemitskou propagandu.

18.10.2023 v 9:32 | Karma: 37,16 | Přečteno: 1525x | Diskuse| Média
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Biden nečekaně kývl na předvolební debatu. Kdykoli kdekoli, říká Trump

26. dubna 2024  22:27

Americký prezident Joe Biden se v pátek nechal slyšet, že by chtěl do debaty se svým předchůdcem...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

VIDEO: Kdo nejlíp vříská? Soutěž v imitaci racků vyhrál malý chlapec

26. dubna 2024  20:36

Devítiletý Cooper Wallace z britského Chesterfieldu v neděli vyhrál čtvrté mistrovství Evropy v...

Ukrajinci se snaží před bojem utéct do Rumunska, v řece mnozí najdou smrt

26. dubna 2024  20:26

Tisíce Ukrajinců se od počátku ruské invaze pokusily překonat řeku Tisu na hranici s Rumunskem ve...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 273
  • Celková karma 31,86
  • Průměrná čtenost 2433x
Jsem historik a dělám šlechtu a osvícenství. Nejnověji jsem napsal knihu 1.11.1781. Zrušení nevolnictví (2022). Moje pojetí dějin je vyjádřeno v knize "Habsburkové 1740-1918. Vznikání občanské společnosti." (2016), která ukazuje, že historie našich občanských svobod začíná dlouho před rokem 1918. Od osvícenské, ani liberální Evropy jsme nebyli izolováni.