Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mozart a skleněná harmonika

8. 09. 2013 19:18:32
Osvícenci věřili, že Bůh se lidstvu zjevuje v blesku, v magnetické energii a v hudbě. Ale nebyla to ledajaká hudba! U těch zvláštních racionalistů, kteří kombinovali neobvyklé náboženské představy s moderními přírodovědnými objevy, požívala zvláštní úcty skleněná harmonika.
wikipedia wikipedia


Dnes už tento nástroj nikdo nezná, ale v 18. století šlo o nezbytný instrument, který při svých rituálech používaly různé tajné společnosti. Jeho zvuk jim připadal mimozemský, božský, jako by přicházel z jiného světa. Původně šlo prostě o skleničky naplněné vodou. Jenže naladit spoustu skleniček různě plných trvalo dosti dlouho, navíc byl nástroj nepraktický pro dopravu. Když jeden takový koncert sledoval v roce 1760 Benjamin Franklin, napadlo ho hru na sklo zmechanizovat a vymyslel, jakési skleněné misky navléklé na společné otáčivé ose, - lépe napoví obrázek. Protože byl praktik, nechal plán na nový nástroj vytisknout a prodejem vydělal nemalé peníze. Na nástroj se naučila hrát jeho neteř Davies_Marianne.JPGMarianne Davies, která díky tomu udělala skvělou hudební kariéru. Při svém turné po Evropě prý ve Vídni ukázala Mozartovi poprvé neobvyklý vynález. Jenže skleněnou harmoniku využíval taky jiný Mozartův známý, extravagantní lékař Franz Anton Mesmer, který léčil lidi pomocí živočišného magnetismu. Jeho metoda byla senzací století. Mesmer zastával výše zmíněné názory o přítomnosti Boha v tomto světě skrze elektrickou a magnetickou energii. Mělo jít o projevy původní tvořivé energie, mocné všepronikající síly, která stvořila tento svět. Ta proniká člověka i přírodu a lidské zdraví závisí na tom, zda tato energie mezi námi a světem bez překážek proudí. Nemoci vznikají z toho, že je toto proudění narušeno a Mesmerova léčebná metoda byla založená na tom, že magnety, nebo dotyky rukou pomáhal harmonické proudění obnovit. Sám si prý původně nebyl jistý, zda tuto energii nazývat magnetickou nebo elektrickou.... Ale byl si jist, že se projevuje i ve vesmírné hudbě skleněné harmoniky. Zvuky tohoto nástroje se staly nezbytným doplňkem jeho léčebných seancí.

Jenže Mesmer nepoužíval Franklinův mechanický vynález, prý dával přednost sklenicím. Výsledný zvuk byl jiný, prý více nadpřirozený. Jeho následníci ale očividně šli snazší cestou a pokorně začali používat praktičtější americký vynález. Skleněnou harmoniku používal i šlechtický mystik Franz Josef Thun z Klášterce nad Ohří, o jehož výstředním životě jsem psal ve své knize Šlechtická kultura v 18. století. Ten se nechal zobrazit na jedné slavné rytině, která se často mylně považuje za zobrazení neznámého svobodného zednáře. Na ní jej obklopují různé hieroglyfy a kouzelné předměty, ale dominantou symbolického zjevení je znovu Franklinova skleněná harmonika. (Přetiskl jsem ji rovněž v knize.)

Jenže lidé nadále věřili, že z této hudby k nám mluví nadzemské síly mocnější než člověk. Víra se změnila ve strach, strach v kletbu. O virtuózce Marianně Kirchgässer se říkalo, že se jí hra na tento nástroj stala osudnou. Byla to slepá dívka, která se proslavila koncerty na skleněnou harmoniku. A bylo to její vystoupení ve Vídni v roce 1791, které okouzlilo Mozarta. Právě pro ni napsal svoje skladby pro skleněnou harmoniku – adagio K 617a a K 617. Jenže když slepá virtuozka v roce 1808 předčasně zemřela, říkalo se, že jí hra na ten ďábelský nástroj poškodila nervy a zahubila ji. Během první poloviny 19. století vystřídaly skleněnou harmoniku jiné nástroje a upadla do zapomnění. Mozartovy skladby pro tento nástroj se už taky moc nehrají, ale na internetu se najde pár záznamů, které nám umožňují si je poslechnout i dnes. Myslím, že to stojí za to, Je to zvuk, který možná nepřichází z jiného světa, ale zcela určitě přichází z jiné doby. Je to zvuk doby osvícenství. Jestli chcete zarelaxovat, doporučuju si to poslechnout, stojí to za to.

441178.jpgAdagio pro skleněnou harmoniku (K 617a)

http://www.youtube.com/watch?v=2_1ADpVj9wU

Adagio a rondo pro skleněnou harmoniku a kvartet (K 617)

(hraje Wiener Glassharmonika Duo )

http://www.youtube.com/watch?v=lGoTLeGG7Aw

Autor: Ivo Cerman | neděle 8.9.2013 19:18 | karma článku: 10.16 | přečteno: 427x

Další články blogera

Ivo Cerman

Proč má Marie Terezie málo pomníků?

V sobotu 13. 5. se bude v 16.00 klást základní kámen pomníku Marie Terezie v Praze. Co se počtu pomníků týče, panovnice daleko zaostávala za svým synem Josefem II. Bylo to popularitou?

13.5.2017 v 13:00 | Karma článku: 9.18 | Přečteno: 399 | Diskuse

Ivo Cerman

Casanova věřil v Boha, ale trochu jinak....

Ve chvíli všeobecného úpadku evropských hodnot nás může zachránit jen filozofie člověka, který to s láskou myslel vážně...

25.3.2017 v 19:28 | Karma článku: 9.58 | Přečteno: 429 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

David Wiltsch

Nezapomeňme si připomenout hrdiny od Zborova

Roku 1917 došlo v rámci Kerenského ofenzívy k bitvě u Zborova, kde prvně nastoupila i Československá brigáda. Z pohledu války nevýznamná bitva. Z pohledu prvního odboje však důležitá událost na cestě k samostatnému stát

23.6.2017 v 17:43 | Karma článku: 12.93 | Přečteno: 214 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Jaké to je randit se skrblíkem?

Muž. Vysoký, štíhlý, usměvavý, milý, uměl zajímavě a barvitě hovořit a vyprávět. Dokázal mě pokaždé rozesmát a byl vůči mně pozorný, naslouchal mi. Jeho vadou charakteru bylo, že to byl skrblík. Miloval peníze a sám sebe, ne mě.

23.6.2017 v 15:52 | Karma článku: 19.08 | Přečteno: 653 | Diskuse

Jakub Kouřil

Oslík a dáreček

Byl jednou jeden oslík, který vypadal jako všichni oslíci. Měl dlouhé uši a krásně hýkal. Jeho hlava se krásně táhla v úsměv. Oslík se jmenoval Jumbo a měl důvod se radovat. Vlastnil totiž žlutou krabičku.

23.6.2017 v 15:48 | Karma článku: 4.72 | Přečteno: 86 | Diskuse

Jiří Hermánek

Statisíce podpíraču? Tak to je pěkně na draka...

Moji ctění kolegové Turner a Vlk, každý svým osobitým způsobem, ztvárnili svůj názor na tu kreaturu, co sedí, jako žába na prameni, na Hradě a nehodlá tam vpustit žádného pravdoláskovce. To je tedy ale opravdu smutné.

23.6.2017 v 14:30 | Karma článku: 27.71 | Přečteno: 667 | Diskuse

Pavel Chalupský

Logika, Duše, Intuice.

Tak je tu máme krásně seřazené. Každá z nich představuje část nás samých. Jsou naší podstatou. O Logice jsem se kdysi učil, o Duši a Intuici ani muk. Tak se zkusím zamyslet.

23.6.2017 v 14:20 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 36 | Diskuse
Počet článků 140 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2290

Jsem historik, píšu knihy, čtu knihy a pořád někam jezdím.Naposledy jsem vydal knihu "Habsburkové 1740-1918. Vznikání občanské společnosti." (2016), která ukazuje, že historie našich občanských svobod začíná dlouho před rokem 1918. Od osvícenské, ani liberální Evropy jsme nebyli izolováni. 

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky

Oblíbené články

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.