Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kvíz pro voliče Adolfa Babiše. Přečti si to, než mu to tam hodíš...

23. 10. 2013 12:10:14
Než mu to tam hodíš, přečti si tenhle krátký kvíz (17 otázek). Nevím, co tě přesvědčilo, abys Babiše volil, ale nám po revoluci říkali, že se máme u nových stran zajímat o jejich program, jelikož ještě nevíme, co dokázaly. Takže jsem dal dohromady tenhle krátký kvíz. Vychází z programových cílů ve stanovách ANO (dále jen „program“), z volebního programu (dále jen „volební priority“) a z volebních klipů.

Víš, co volíš?

1. Babiš tvrdí, že ANO vzniklo jako občanská iniciativa. Takže, kdo ho založil? a) Skupina nespokojených občanů, kteří oslovili podnikatele Babiše, který byl znám svým zájmem o demokracii; b) Založil je Babiš.

2. Pokud věříš, že jde o občanskou iniciativu, zeptej se: Je ANO financováno z více zdrojů? a) ANO, jde o občanskou iniciativu zdola, její předseda podnikatel Babiš jeho činnost i finance odděluje od vlastního podnikání. b) Jde o kroužek idealistů, kteří se financují z vlastních darů. Babiš jim dodává jen kvalitní uzeniny. c) Drtivá většina rozpočtu je placená Babišem, který je zároveň předsedou i zakladatelem hnutí.

3. Hodně se diskutuje o tom, jestli ANO vydrží po volbách. Co myslíš, že je rozhodující pro ukončení činnosti ANO. a) Vůle spontánně sdružených občanů, kteří ANO vytvořili. b) Vůle podnikatele Babiše, ANO skončí, až ho přestane podporovat a zruší ho, jako firmu.

Rozpory a nesmysly

4. Pokud někdo vnímá stát jako svou soukromou firmu, jeho cílem je a) osobní zisk, b) dobro pro všechny, c) třpyt v dětských očích

5. Vykonává-li někdo politickou moc za účelem osobního zisku, dopouští se a) korupce, b) dělá politiku pro všechny, c) není ani vpravo, ani vlevo

6. Bude ten, kdo se sám dopouští korupce bojovat proti korupci? a) ANO, b) ne

7. Říká-li uchazeč o politickou moc „Dáme lidem práci“ znamená to: a) Až budu vládnout, všichni budou pracovat; b) Až budu vládnout, budu rozhodovat o tom, kdo bude pracovat; c) Až budu vládnout, všichni budou bohatí, protože jsem kouzelník.

8. Můžu slibovat otevřený stát s prvky přímé demokracie a zároveň navrhovat posilování kontroly a autoritativní stát? a) ne, b) ANO, pokud jsi Babiš. c) ano, pokud jsi Okamura. ̈

9. Popisuje program nebo volební priority ANO spíš a) utopické budoucí cíle, nebo b) principy, kterými se chce řídit?

Práva a svobody

10. Co se v této větě sděluje o právech a svobodách občana? “Cílem Hnutí je solidární společnost založená na vzájemné občanské odpovědnosti za důstojný život všech občanů.“

a) Nic. b) Respekt k právům tu není třeba zmiňovat, protože automaticky vyplývá z toho, že společnost bude solidární a občané odpovědní. c) I tato věta podřizuje práva vytčenému utopickému cíli, nastoluje princip „účel světí prostředky“.

11. Co říká Babiš o právu ve „volebních prioritách“? a) taky nic, b) že má být jednodušší, úkolem práva je dle něj, usnadnit život, c) obsahuje dobře promyšlený projekt zvýšení právního vědomí občanů, který vychází z důkladné znalosti současného právního řádu.

12. Co sděluje tato věta o plánované školské politice?: „Hnutí se opírá o myšlenku vzdělané společnosti, která je základem pro konkurenceschopnost a hospodářský růst.“ a) Přiznává, že pro udržení demokracie je třeba vzdělaný občan, který by měl na školách získat základní znalosti práva, etiky a historie. b) Že na vzdělání nezáleží, je to jen něco, o co se Babiš „opírá“, a co je „základem“ pro ekonomiku. c) Vzdělání mylně redukuje jen na „hospodářskou průpravu“, což je pomatené i z hlediska hospodářství, protože nemůže dopředu vědět, co bude dítě jednou dělat, a ignoruje to, že pro demokracii je třeba i všeobecné vzdělání. Hospodářskou průpravou vznikne nesvéprávný člověk-stroj, ne plnoprávný občan.

13. Jak charakterizuje Babiš stát, který chce vytvořit? a) právní a demokratický stát, jako je to uvedeno v naší Ústavě; b) právní a odborně vedený stát; c) funkční stát

Sociální, hospodářská a školská politika

14. Srovnal sis někdy volební klipy se stanovami? Co připravuje Babiš v programu pro „naše děti“? a) třpyt v dětských očích vyvolaný povinným požíváním omamných látek; b) V programu děti, ani vzdělání vůbec nefigurují. Babiš pro děti připravuje jen „hospodářskou průpravu“, která zavání sociálním inženýrstvím. c) Babiš má v programu dobře propracovaný plán podpory rodin, školek a školského systému.

15. Ve volebních prioritách Babiš mluví o dětech pořád. Ve větách , jako „ Chceme, aby zde žily i naše děti.“ „Budoucnost naše a našich dětí potřebuje i vaše ANO.“ Oslovují tyto věty děti, či mládež? a) Jasně, je v nich přece řeč o dětech. b) Věty neoslovují děti, ale imaginární rodiče a nic konkrétního jim neslibují, věty jen vyzývají k tomu, aby rodiče volily ANO.

16. Jak chce Babiš napravit státní maturity? a) Doporučuje vyslechnout námitky učitelů a poučit se z praxe, opravit absurdity v provádění maturit (např. čtenářský deník, který musí napsat učitel pro žáka, který chce maturovat z češtiny) a změnit maturity tak, aby se v nich opravdu testovaly odborné a užitečné znalosti z jednotlivých předmětů a nebyla to jen formalita, která napáchá víc škody než užitku.; b) Chce je nahradit levnějšími maturitami. Nic jiného mu na nich nevadí, neříká ani, jak je zlevní,

17. Zmiňuje Babiš v programu svoje potravinářské zájmy? a) Ne, jde mu hlavně o mravnost a demokracii. b) Ano, ve volebních prioritách říká: „Říkáme ANO zastavení dovozu nekvalitních surovin a potravin ze zahraničí.“ c) Neříká to otevřeně, ale víme, o co mu jde.


ŘEŠENÍ:

1b, 2c), 3 b), 4a), 5a), 6b), 7b), 8a), 9a), 10c), 11b), 12c), 13b) i c) je správně (o právním a demokratickém státě v programu nemluví), 14b), 15b), 16b), 17b)

Autor: Ivo Cerman | středa 23.10.2013 12:10 | karma článku: 27.88 | přečteno: 2859x

Další články blogera

Ivo Cerman

Proč má Marie Terezie málo pomníků?

V sobotu 13. 5. se bude v 16.00 klást základní kámen pomníku Marie Terezie v Praze. Co se počtu pomníků týče, panovnice daleko zaostávala za svým synem Josefem II. Bylo to popularitou?

13.5.2017 v 13:00 | Karma článku: 9.18 | Přečteno: 399 | Diskuse

Ivo Cerman

Casanova věřil v Boha, ale trochu jinak....

Ve chvíli všeobecného úpadku evropských hodnot nás může zachránit jen filozofie člověka, který to s láskou myslel vážně...

25.3.2017 v 19:28 | Karma článku: 9.58 | Přečteno: 429 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Dvořák

Zeman a Sobotka – kdo z nich je vícekrát člověkem?

Pokud zvolíme pro posuzování tradiční kritérium, tedy lingvistický lakmusový papírek, že kolik kdo zná jazyků, tolikrát je člověkem, mohl by Sobotka Zemana předstihnout.

23.6.2017 v 17:15 | Karma článku: 13.51 | Přečteno: 423 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Kterak Jirka dvakráte do jedné řeky vstoupiti chce....

Útěk z živého vysílání je poměrně nezvyklý způsob ukončení diskusního pořadu. Po MUDr. Rathovi to teď provedl bývalý předseda ČSSD.

23.6.2017 v 17:07 | Karma článku: 22.13 | Přečteno: 362 | Diskuse

Vít Šlechta

Jak dopadnou volby? Špatně.

Časopis EKONOM nastínil čtyři scénáře povolebních koalic v parlamentu a žádná nepřináší naději na důstojnou a stabilní vládu. Navzdory se nám všem nadále povede „dobře“. Jediní, kdo z toho budou mít těžkou hlavu, jsou politici.

23.6.2017 v 16:49 | Karma článku: 15.11 | Přečteno: 549 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Na okraj jedné faty morgány

Nejvyšší duchovní představitel íránského režimu pronesl ve čtvrtek 22/6 větu, která patří do kategorie přání otcem myšlenky. Alí Chameneí pravil: Není pochyb o tom, že budeme svědky zániku sionistické entity.

23.6.2017 v 16:01 | Karma článku: 13.33 | Přečteno: 199 | Diskuse

Vladimír Kroupa

Náš pan prezident nemá dno…

... slušnosti. A nebo narazil na dno duševního zdraví, odkud se propadl do fáze duševního „nezdraví“...? Často opravdu doslova trnu, co zase kde řekne, koho, jak a čím opět urazí...

23.6.2017 v 15:38 | Karma článku: 36.72 | Přečteno: 2099 | Diskuse
Počet článků 140 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2290

Jsem historik, píšu knihy, čtu knihy a pořád někam jezdím.Naposledy jsem vydal knihu "Habsburkové 1740-1918. Vznikání občanské společnosti." (2016), která ukazuje, že historie našich občanských svobod začíná dlouho před rokem 1918. Od osvícenské, ani liberální Evropy jsme nebyli izolováni. 

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky

Oblíbené články

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.