Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Bílá hora ve stínu islámu

Dopustili se čeští stavové zrádného spojenectví s islámem? Neznámá historie českých kritiků islámu a osmanské vojenské intervence.

I když se jezuitský kronikář Kocmánek radoval, že „Turek, nejhlavnější nepřítel všeho křesťanstva“ zůstal stranou tohoto zápasu, nebyla to docela pravda. Ve skutečnosti osmanská říše bedlivě sledovala průběh českého povstání a nakonec také vojensky zasáhla.

Vztah k islámu

I když se to všeobecně neví, nacházeli se mezi vůdci povstání lidé, kteří měli s muslimskými zeměmi osobní zkušenosti. Rozhodně to nebyli nějací izolovaní čeští zápecníci. Vojenský velitel Heinrich Matthias Thurn procestoval v mládí Blízký východ i Egypt, stejně tak podnikl velkou cestu Svatou zemí a Egyptem Kryštof Harant z Polžic, ale největším znalcem islámu byl Václav Budovec z Budova. Doplňme, že Harantův cestopis, jenž se ve skutečnosti jmenuje „Putování“ byl v roce 2017 konečně vydán v úplné verzi, s původním titulem a s komentáři (vydalo nakladatelství Host v Brně).

Budovec se v letech 1577-1582 zúčastnil diplomatické mise Joachima ze Sinzendorfu, z níž si odnesl osobní zkušenosti se situací v křesťanských vesnicích Balkánu i s rozhovory s odpadlíky. Dle názoru, který vyjádřil ve své knize Antialkorán, byl islám náboženstvím pokrytců, kterým je ve skutečnosti náboženství lhostejné. Výrazně ho přesvědčily rozhovory s křesťanskými odpadlíky v Istanbulu. Na základě těchto hovorů pojal podezření, že islám by mohl v Evropě získat přízeň povrchních pokrytců, kterým jde jen o vlastní prospěch. Materiální výhody, o které usilovali odpadlíci v osmanské říši, mluvily samy za sebe. Jeho kniha byla vydána v roce 1614, dnes je k dispozici online původní vydání a reedici od Noemi Rejchrtové si může kdokoliv koupit v antikvariátu za pár korun.

Zájem o islám měl ale hlubší kořeny v zájmu nekatolíků o osudy pravoslavných církví na Blízkém východě a ve zvědavosti, kterou dlouhodobě vyvolávaly muslimské výboje. Na základě islámské hrozby vycházely v Čechách četné historie osmanské říše a islámu. O polemiku s islámem se pokusil utrakvistický děkan z Kouřimi Bartoloměj Dvorský, který v roce 1542 vydal spis Proti alchoránu. Dodnes nebyl vydán v edici, ani není online. Doplňme, že polemiky s islámem se nacházejí i v katolických příručkách polemické teologie 17.-18. století, což naši komentátoři většinou neberou v potaz. Po přečtení různých chytrých komentářů našich islamizovaných religionistů musím také poznamenat, že osmanskou hrozbu bylo běžné interpretovat jako jakýsi boží trest za naše selhání a bylo běžné vyzývat k různým projevům zbožnosti a vnitřního boje. To však neznamená, že by se tím popírala reálnost islámské hrozby.

Habsburkové jakožto panovníci, kteří měli odpovědnost za obranu proti turecké invazi, se museli věnovat účinnému boji a také hledání protiturecké aliance. Jelikož se u nás vědělo o tom, že z východu ohrožuje Osmanskou říši Persie, vyskytly se už za Rudolfa II. plány na vytvoření velké koalice, která by zahrnovala Rusko a Persii. První takové poselství vykonal v roce 1589 Mikuláš Varkoč, skončilo ale v Rusku. Prvním skutečným poselstvím do Persie byl pověřen v roce 1602 uherský velmož Štěpán Kakas, jenž ale cestou zemřel, stejně jako většina členů mise. Cestu nakonec dokončil Georg Tectander, který o ní po návratu vydal svědectví v knize Iter persicum. Ta je dnes online, ale vyšel i český překlad v nakladatelství refugium. Těžko sehnatelný.

Hledání turecké aliance

V okamžiku vypuknutí stavovského povstání v Čechách nebyl ještě „mír“ s Turky zcela uzavřen. V učebnicích máte, že byl „mír“ (ve skutečnosti příměří) uzavřen už v roce 1606, ale ve skutečnosti se ještě v roce 1618 pořád jednalo o osud několika vesnic v okolí Ostřihomi. Teprve v květnu dosáhly obě strany dohody a v říjnu vyrazil do Istanbulu císařský vyslanec Ludwig von Molart.

V hlavním městě říše musel čelit pokusům sedmihradských diplomatů pohnout sultána k přímé intervenci proti Habsburkům. K nim se brzy přidali i čeští diplomaté. Podle informátorů z dnešního Slovenska prý první čeští emisaři zkoušeli navázat kontakty s Gáborem Bethlenem už v lednu 1619. V listopadu téhož roku už prý cestovali přes Bethlenovo území s úmyslem dojít až do Istanbulu. To už byl králem Fridrich Falcký a zdá se, že falcká vláda měla na přímé spolupráci s Vysokou portou větší zájem. V dubnu 1620 vyrazil od Istanbulu jistý Heinrich Bitter, který skutečně dosáhl audience u sultána.

Postoj Vysoké porty byl ale zdrženlivý, i když se nabízela ideální šance rozpadající se habsburskou monarchii rozdrtit. Zdá se, že Střední Evropu zachránila skutečně Persie. Vládl tam totiž výbojný a vojenský schopná šáh Abbás, který měl za sebou vzedmuté safavidské hnutí a obnovený šíitský islám. V září 1618 porazil velkou tureckou armádu v bitvě u Sufijanu. Navíc byla Osmanská říše oslabená i spory o nástupnictví, protože těsně před povstáním byl svržen sultán Mustafa I. a v době povstání vládl na krátko Osman II. Osmanská říše tedy dávala Bethlenovi důrazně najevo, že si přeje zachovat křehké příměří a nechce obnovovat velkou válku.

Zasáhla osmanská říše?

Přesto nakonec k vojenskému zásahu došlo, i když to nebyla žádná velká ofenzíva. Málo se o tom ví, jelikož je to poněkud v rozporu se známými fakty o osmanské okupaci Maďarska. Podle slovenských historiků měl budínský paša zneužít situace, kdy byla císařská vojska i Gábor Bethlen zaměstnáni boji o Bratislavu, a někdy v říjnu či listopadu 1620 měl napadnout pevnost Vác a dobýt ji. To je ovšem dosti těžké ověřit, jelikož Vác byl Turky dobyt už v roce 1544. Takže je to omyl? Ne, není. S pomocí maďarských kolegů jsem zjistil toto: Vác byl křesťany několikrát dobyt zpět, a od roku 1604 byl definitivně v křesťanských rukou. Budínský paša skutečně měl co dobývat a také Vác dobyl. Je to ovšem těžko uvěřitelné i z toho důvodu, že Vác drželi vojáci Gábora Bethlena, a ten byl spojenec Osmanské říše. Takže útočili vlastně na vlastní lidi. Přesto se to stalo a turecká intervence není žádný mýtus. Osmanská říše zneužila povstání k tomu, aby zhruba v době bitvy na Bílé hoře, prý přesně 4. 11. 1620, dobyla zpět důležitou pevnost, kterou pak držela a do roku 1684.

Je známo, že stavovský vyslanec Bitter se vrátil do Prahy s tureckou diplomatickou misí vedenou Mehmedem Agou. V červenci 1620 se pak Mehmed Aga procházel po Praze, kde mu dělal průvodce Václav Budovec z Budova, nesmiřitelný kritik islámu. Fridrich Falcký prý přislíbil, že by osmanské říši platil tribut, tzn, že by se podřídil. Jak daleko by dokázali zajít?

Podrobněji jsem to rozebral na webu Opera historica, i s odkazy na nové edice o Blízkém východu. Odkaz na je vpravo v seznamu rubrik. 

Autor: Ivo Cerman | neděle 29.11.2020 12:07 | karma článku: 23,34 | přečteno: 674x
  • Další články autora

Ivo Cerman

V čem se antiizraelská petice z 6. 2. mýlí

Podívejme se, jak se to má s mezinárodním právem, a posuďme, zda se Izrael ve válce dopouští genocidy.

15.3.2024 v 11:59 | Karma: 27,83 | Přečteno: 836x | Diskuse| Politika

Ivo Cerman

Rozbor signatářů antiizraelské výzvy z 6. února (doplněno o reakci)

Zkusme si za jména doplnit instituce, kde signatáři působí. Zjistíme organizační zázemí levicového "antiizraelského hnutí".

5.3.2024 v 10:10 | Karma: 35,89 | Přečteno: 1771x | Diskuse| Politika

Ivo Cerman

Když Erasmus Rotterdamský bránil svobodu proti luteránům

Podle školního dějepisu byla reformace krokem k moderně, ve skutečnosti bránil lidskou svobodu spíš katolický kněz Erasmus Rotterdamský.

27.1.2024 v 14:10 | Karma: 17,68 | Přečteno: 368x | Diskuse| Společnost

Ivo Cerman

Překvapivá obvinění Izraele v pořadu Máte slovo!

Výsledkem pořadu Máte slovo bylo další obvinění Izraele z vraždění dětí a pohádka o dobrotivé vládě Hamásu v pásmu Gazy.

23.10.2023 v 7:04 | Karma: 45,94 | Přečteno: 9325x | Diskuse| Média

Ivo Cerman

Obhájce terorismu na Fakultě humanitních studií UK

Stávkující humanistická fakulta chce prý peníze na „kvalitu“, ve skutečnosti za vaše peníze živí antisemitskou propagandu.

18.10.2023 v 9:32 | Karma: 37,16 | Přečteno: 1525x | Diskuse| Média
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Emisní povolenky, jak jsou nastaveny, zadupou náš průmysl do země, řekl Bžoch

26. dubna 2024  5:42,  aktualizováno 

Tématu Green Dealu a jeho možné revize, se věnovali kandidáti pro volby do Evropského parlamentu v...

Největší hrozbou je ruský imperialismus, řekl Lipavský v Budapešti

26. dubna 2024  11:05,  aktualizováno  11:58

Český ministr Jan Lipavský na setkání se svým maďarským protějškem Péterem Szijjártóem uvedl, že...

Danko dostal za nabouraný semafor pokutu a zákaz řízení. A šel zametat

26. dubna 2024,  aktualizováno  11:26

Předseda Slovenské národní strany (SNS) Andrej Danko oznámil, že dostal pokutu 900 eur (zhruba 22...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 273
  • Celková karma 27,13
  • Průměrná čtenost 2433x
Jsem historik a dělám šlechtu a osvícenství. Nejnověji jsem napsal knihu 1.11.1781. Zrušení nevolnictví (2022). Moje pojetí dějin je vyjádřeno v knize "Habsburkové 1740-1918. Vznikání občanské společnosti." (2016), která ukazuje, že historie našich občanských svobod začíná dlouho před rokem 1918. Od osvícenské, ani liberální Evropy jsme nebyli izolováni.