Pátek 21. února 2020, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 21. února 2020 Lenka

Izraelské oběti války: Proč se o nich nepíše?

17. 11. 2012 15:45:32
Vsadím se, že jste si aspoň v první chvíli mysleli, že na fotografii je palestinské dítě zasažené při izraelském útoku. Ve skutečnosti jde o izraelské dítě, zraněné při raketovém útoku z pásma Gazy. Došlo k tomu už ve čtvrtek ráno, poté co palestinské skupiny už několik hodin ostřelovaly izraelská města a vesnice v odvetu za zabití al-Jabarího. Rozdíl mezi izraelskými a palestinskými oběťmi je v tom, že palestinští teroristé střílejí na civilní cíle úmyslně a civilisté, které zabijí, nejsou nechtěné oběti.
Izraelské dítě zraněné při palestinském raketovém útoku. Izraelské dítě zraněné při palestinském raketovém útoku. www.israelnationalnews.com

Kiryat Malachi

PilsrOfDefenseScharfFamily.jpgVe čtvrtek ráno se jim to povedlo. Ve městě Kiryat Malachi zasáhly rakety jeden rozlehlý starý dům, ve kterém se před útokem schovalo větší množství místních obyvatel. Výsledkem byla řada zraněných a tři mrtví, většinou mladí lidé. Na místě zemřel Aharon Smadja (49 let) a Jicchak Amsalem (24 let).

První zprávy informovaly také o tom, že na místě byl zabit nejmenovaný manželský pár i s dětmi. Později se ukázalo, že šlo o rodinu chabadistického emisara Shmuela Scharfa. Jeho žena Mirah byla skutečně na místě mrtvá. Její tři děti a manžel však byli „jen“ zraněni. Dle dnešních zpráv jsou otec a čtyřletý Josef Jicchak stále ve vážném stavu. Dcery Hana a osmiměsíční Geula jsou na tom již lépe.

Scharfovi byli při tom v Izraeli jen na krátké návštěvě, protože jinak žijí v Indii, kde pracují pro chabadistické centrum. Do Izraele přijeli uctít památku Gavriela a Rivky Hotzbergových, kteří byli před čtyřmi lety zavražděni teroristy v Indii. Také Hotzbergovi pracovali jako emisaři pro Chabad.

V pátek zranily rakety tři izraelské vojáky v regionu Eshkol. Ale dobře, uznávám, že to nebyly civilní oběti. Stejně se o nich nemluví.

Kdo byly oběti?

PilarOfDefenseScharfFuneral.jpgMirah Scharfová zemřela ve věku 26 let. V době smrti byla těhotná, údajně chtěla své dítě porodit v Izraeli. Její pohřeb v pátek sledovala s velkým zájmem izraelská média, u nás v Čechách se o něm ale nemluvilo. Navíc byl pohřeb přerušen dalším raketovým útokem. Aharon Smadja byl otcem tří dětí. Jeho nejmladší dcera, ve věku osmi měsíců, byla při útoku také zraněná. Smadja byl také chabadistou. O Jicchaku Amsalemovi média nepřinesla bližší zprávy, byl zkrátka ještě moc mladý.

Kromě nich je ještě řada dalších civilistů, kteří byli pouze zraněni, nebo se zachránili, i když jejich dům zničila raketa. Dle zpráv Arutz Sheva vystřelili teroristé od středy večer 507 raket na izraelské území, z toho 26 zasáhlo hustě obydlené oblasti.

Nejsou jako oni

idfnetivotoct.jpgZe zpráv, které se soustředí jenom na počty zabitých, to vypadá, že teroristé z Hamásu, Islámského džihádu a Výborů lidového odporu vedou nějakou humánnější válku než Izrael. Jenže to, že izraelských civilistů zemře málo, není výsledkem nějaké ohleduplnosti palestinských teroristů.

Je to hlavně díky rozvinutému systému civilní obrany a dalším opatřením izraelské strany. Ve městech blízko pásma Gazy jsou rozmístěné civilní kryty, civilisté mají od armády přísné pokyny, jak se chovat při útoku. V oblastech zasažených raketami je po dobu ohrožení zrušená školní docházka. V neposlední řadě chrání tyto oblasti protiraketový systém Železná kupole (Iron Dome), který likviduje palestinské rakety ještě za letu.

Přirozeně, stavba civilních krytů i vývoj Železné kupole stojí izraelský stát nehorázné peníze. Veřejné kryty jsou navíc ve špatném stavu a nedávno izraelská média upozorňovala na to, že většina škol má už kryty zastaralé a nejsou peníze na jejich opravu. Přesto Evropská unie a nevládní organizace poskytují masivní finanční podporu palestinským teroristům a ne izraelským civilistům.

Na nízkém počtu izraelských civilních obětí tedy mají zásluhu hlavně sami Izraelci. Pro posouzení viny je klíčový úmysl pachatele. A proto je třeba vzít v potaz, že izraelská armáda na civilisty neútočí cíleně, zatímco palestinské teroristické skupiny ano.

Oběti a propaganda

Snímek zkrvaveného kojence z Kiryat Malachi zveřejnila izraelská média zřejmě jako pokus čelit osvědčené palestinské propagandě, která s oblibou zveřejňuje fotografie raněných či mrtvých dětí. Zprávy o zabitých Palestincích zpravidla nepotvrzují nezávislé zdroje a tudíž často nevíme, zda oběť zemřela tak, jak to popisuje palestinská verze. Dodejme, že izraelská armáda zpravidla civilisty v oblastech, na které se chystá zaútočit, předem varuje.

Izraelský pokus bojovat stejnými prostředky zpravidla nevychází. Při vraždách dětí v Itamaru v březnu 2011 dala vláda médiím drastické fotografie mrtvolek na místě činu, ale evropské noviny je odmítly zveřejnit, protože prý na snímcích byly rozmazané hlavy. Tak to chtěli pozůstalí obětí, protože chtěli chránit památku zemřelých. Tentokrát však na této fotografii opravdu nebyl obličej rozmazaný, jak se můžete přesvědčit.

PilarOfDefenseProtestNewYork.jpgSvětová média ukazují Izraelce spíše v roli vrahů dětí a ne v roli obětí palestinského teroru. Bude tomu tak i v této válce? Mluvčí izraelské armády vydal již ve čtvrtek prohlášení, že palestinská odpalovací zařízení a vojenské sklady se nacházejí v blízkosti škol, nemocnic a mešit. Tomu nikdo pozornost nevěnoval. Při tom je zřejmé, že teroristické skupiny využívají civilní objekty jako štíty a že tím vědomě ohrožují životy civilistů.

Až budete číst zprávu o smrti palestinského dítěte během této války, zamyslete se nad tím, zda další zdroje potvrzují, že ke smrti opravdu došlo. Pokud je potvrzeno, že někdo opravdu zemřel během války, pořád to neznamená, že jej zabila izraelská armáda. A i když nějaký civilista zemřel při zásahu izraelské armády, pořád to neznamená, že byl zabit úmyslně. U obvinění z vražd dítěte bychom měli být ještě víc ostražití. Proč? Protože se už mockrát stalo, že drastická zpráva o smrti palestinského dítěte nebyla pravdivá. Stačí zmínit proslulou francouzskou reportáž o údajné smrti Mohameda al-Dury. Potvrzuje verzi o izraelské vině nezávislý zdroj? Agentury AP, Mediafax i Reuters i evropské a americké televize často přebírají tyto zprávy přímo od palestinských zdrojů. Jde hlavně o agentury Maan a Palestine Info, nebo o palestinské kameramany a reportéry, kteří pro evropská a americká média pracují v pásmu Gazy.

V případě zpráv z pásma Gazy se ukáže často teprve s časovým odstupem, zda se věci seběhly tak, jak tvrdily palestinské zdroje. Je nepochybné, že tato osvědčená taktika mediální války bude použitá i tentokrát. Nepodléhejme této taktice. Počkejme, až se daná zpráva potvrdí a pokud se nepotvrdí, znamená to, že na ní něco nebyla pravda. Zamysleme se spíš nad tím, proč evropská média neukazují Izraelce jako oběti, ale vždy jen jako pachatele.

PS: O tom, že hrozí izraelský zásah v Gaze jsem psal v pondělí v článku Izrael mezi Gazou a Sýrií.

Zprávy izraelského ministerstva zahraničí: http://embassies.gov.il/Israel-Under-Fire/Pages/default.aspx

"Pilíř obrany": zprávy o průběhu operace od izraelské armády.

One Family Fund : nejvýznamnější nadace pro izraelské oběti teroru, obsahuje i příběhy obětí.

Keren Malki foundation: další nadace pro oběti terorismu, založili rodiče dívky zabité při útoku na pizzerii Sbarro v Jeruzalémě r. 2001.

AKTUALITY: V pondělí 19.11. zasažena raketou budova školy v Aškelonu, zranění izraelští civilisté jsou v Beersheba i Aškelonu.

V úterý 20.11. jednala Rada bezpečnosti OSN o rezoluci, která odsoudila izraelsko-palestinský konflikt. V textu, který podporovalo hlavně Rusko, se ale nezmínila hlavní příčina konfliktu - dlouhotrvající ostřelování Izraele raketami z pásma Gazy. USA proto rezoluci zablokovaly. Mezi Ruskem a USA kvůli tomu vypukl spor.

Ve středu 21.11. vybuchl v centru Tel Avivu autobus, 21 lidí je zraněno, 5 ve vážně, 2 ve vážném stavu. Hamás a Islámský džihád v pásmu Gazy útok oslavují, ale žádní organizace se k němu zatím nepřihlásila. Poblíž Jeruzaléma došla na vojenskou stanici žena, která byla za jízdy v autě zasažená kameny. Je to jeden ze způsobů útoků na Izraelce. Čekají se další teroristické útoky.

Údajně bylo dojednáno příměří, které má vstoupit v platnost ve 21.00. Premiér Netanjahu se ale k otázce vyjádřil v tom smyslu, že další raketový útok může dát podnět k pokračování v operaci Pilíř obrany.

Čtvrtek 22.11. příměří se nedodržuje, z pásma Gazy bylo i poté vypáleno 20 raket. Na Izrael dopadly dvě rakety vystřelené z Libanonu. Těsně před tím, než příměří vstoupilo v platnost, vypálili teroristé z pásma Gazy 40 raket na města Ašdod, Aškelon a Beesheba.

1408 - tolik raket bylo od počátku války vypáleno z pásma Gazy na Izrael (stav ve středu 21.11.2012).

25.11. pořádá Liga proti antisemitismu demonstraci na podporu Izraele (podrobnosti zatím nikde neuvádí)

A tady praktická ukázka díla Palestinců, kteří pracují pro AP (Associated Press): Mohammed Daraghmeh z Ramalláhu (tj. ne z pásma Gazy!) a Ibrahim Barzak napsali: Gazané sledují s hrdostí, jak Hamás udeřil na Izrael

Tady ukázka, jak si novinář BBC vymýšlí na twitteru údaje o palestinských civilních obětech

Zde pokus organizace Honest reporting zjistit něco o palestinských spolupracovnících BBC a odpověď BBC, z níž vyplývá, že zpravodajství o izraelsko-palestinském konfliktu řadí do oblasti "umění a literatury". Výmluvný doklad o fiktivnosti zpravodajství.

Zázračné udzravení? V reportáži BBC z 14.11. o izraelském náletu na pásmo Gazy se odvysílaly sehrané scény typické pro Pallywood. Ve 2:11 min uvidíte muže v béžové bundě, jak se kácí raněn k zemi. Ostatní ho odnášejí za pozornosti kamer. Ve 2:44 min. Tentýž muž stojí nezraněn na nohou a zevluje mezi pobíhajícími lidmi na ulici.

Autor: Ivo Cerman | sobota 17.11.2012 15:45 | karma článku: 37.19 | přečteno: 2873x

Další články blogera

Ivo Cerman

O české vině za holokaust

Dne 4. února 2020 bude na německém velvyslanectví v Praze představena „exportní“ kniha, která světu představí Čechy jako iniciátory a spolupachatele holokaustu.

3.2.2020 v 10:50 | Karma článku: 44.97 | Přečteno: 8853 | Diskuse

Ivo Cerman

Co je špatně v minisérii Marie Terezie

Scénáristka Mirka Zlatníková se rozhodla vylepšit historii seriálovými metodami a výsledek byl tragický.

13.1.2020 v 10:53 | Karma článku: 45.23 | Přečteno: 11035 | Diskuse

Ivo Cerman

Skončeme s moralizováním

Nový rok bývá tradičně spojen s přijímáním novoročních předsevzetí. Co kdybychom si předsevzali, že přestaneme věřit morálním výzvám?

12.1.2020 v 10:51 | Karma článku: 17.56 | Přečteno: 846 | Diskuse

Ivo Cerman

Zákon o vině Sovětského svazu za rozpoutání druhé světové války

KSČM znovu bojuje proti falšování dějin. Co se v rezoluci Evropského parlamentu vlastně píše a proč jsou komunisté v rozporu sami se sebou?

22.12.2019 v 15:29 | Karma článku: 26.41 | Přečteno: 1753 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Vladka Spidlova

Lidi, vy to nevidíte?

Nevidíte to, že se nám po takřka sto letech vrací to, co před těmi takřka sto lety rozvrátilo celou Evropu, celý svět?

20.2.2020 v 12:56 | Karma článku: 15.29 | Přečteno: 270 | Diskuse

Lenka Fučíková

Když se oligarchie snaží ovládat volný trh

Vysokou školu ekonomiku jsem absolvovala několik let po sametové revoluci. Začala jsem 3 roky po a končila v roce 1997. Hlavní pravidlo, které nás učili bylo, že nejlépe vše funguje, pokud ochráníme pravidla VOLNÉHO TRHU.

20.2.2020 v 9:46 | Karma článku: 10.53 | Přečteno: 646 | Diskuse

Jan Dvořák

Nedopusťme, aby kvůli naší špatné volbě musel A. Babiš odejít z politiky

Premiér použil psychologické lsti, když oznámil, že za jistých okolností se stáhne z politiky. Předpokládaná, a z prvních reakcí veřejnosti i potvrzená odezva, by tyto okolnosti měla však vyloučit.

20.2.2020 v 9:11 | Karma článku: 16.79 | Přečteno: 502 | Diskuse

Jiri Kucera

Já Slovákům nezávidím vůbec nic

Prý máme Slovákům co závidět, pokud jde o politiku. Předkládám vám níže fragment programu politického subjektu SME RODINA, který za pár týdnů bude spolurozhodovat o osudu Slovenska a je považován za součást slovenské "nové doby".

20.2.2020 v 8:24 | Karma článku: 29.75 | Přečteno: 1397 | Diskuse

Martin Braun

Na okraj tragédie v Německém Hanau

Musím předeslat, že tento článek píši krátce po 23 hodině mého času, tedy krátce po 6 hodině ranní v Česku. To pro případ, že by se objevily ověřené informace o tragedii, která stála život 8 lidí, zavražděných v Hanau.

20.2.2020 v 6:45 | Karma článku: 20.09 | Přečteno: 1532 | Diskuse
Počet článků 168 Celková karma 33.54 Průměrná čtenost 2469

Jsem historik, píšu knihy, čtu knihy a pořád někam jezdím.Naposledy jsem vydal knihu "Habsburkové 1740-1918. Vznikání občanské společnosti." (2016), která ukazuje, že historie našich občanských svobod začíná dlouho před rokem 1918. Od osvícenské, ani liberální Evropy jsme nebyli izolováni. 

Prodáváte rasistické zákusky, tvrdí zákazníci. Tradiční, brání se výrobce

Čokoládová pusinka, zákusek populární hlavně během německých únorových karnevalů, narazila na odpor kvůli svému...

Sex máme se ženou několikrát denně, mobil do ložnice nesmí, říká Bieber

Justin Bieber (25) prozradil svůj recept na úspěšné manželství. Důležité prý je, najít k sobě toho pravého člověka....

Všichni jste krásní, říká modelka. Předávání cen moderovala zcela nahá

Modelka Ibi Støvingová (45), která moderuje dánskou verzi americké show Naked Attraction, vyvolala pozdvižení...

Výrobce největšího mobilního propadáku definitivně zavírá krám

Po třech letech od uvedení prvního neúspěšného pokusu prorazit na smartphonový trh značka Essential od spoluzakladatele...

Nenáviděla jsem se za svá prsa, říká Fialová. Poprsí si nechala zmenšit

Herečka Kateřina Marie Fialová (22), známá ze seriálu Ordinace v růžové zahradě či show Tvoje tvář má známý hlas, šla...