Sobota 4. dubna 2020, svátek má Ivana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 4. dubna 2020 Ivana

Izraelské oběti války: Proč se o nich nepíše?

17. 11. 2012 15:45:32
Vsadím se, že jste si aspoň v první chvíli mysleli, že na fotografii je palestinské dítě zasažené při izraelském útoku. Ve skutečnosti jde o izraelské dítě, zraněné při raketovém útoku z pásma Gazy. Došlo k tomu už ve čtvrtek ráno, poté co palestinské skupiny už několik hodin ostřelovaly izraelská města a vesnice v odvetu za zabití al-Jabarího. Rozdíl mezi izraelskými a palestinskými oběťmi je v tom, že palestinští teroristé střílejí na civilní cíle úmyslně a civilisté, které zabijí, nejsou nechtěné oběti.
Izraelské dítě zraněné při palestinském raketovém útoku.
Izraelské dítě zraněné při palestinském raketovém útoku. www.israelnationalnews.com

Kiryat Malachi

PilsrOfDefenseScharfFamily.jpg
Ve čtvrtek ráno se jim to povedlo. Ve městě Kiryat Malachi zasáhly rakety jeden rozlehlý starý dům, ve kterém se před útokem schovalo větší množství místních obyvatel. Výsledkem byla řada zraněných a tři mrtví, většinou mladí lidé. Na místě zemřel Aharon Smadja (49 let) a Jicchak Amsalem (24 let).

První zprávy informovaly také o tom, že na místě byl zabit nejmenovaný manželský pár i s dětmi. Později se ukázalo, že šlo o rodinu chabadistického emisara Shmuela Scharfa. Jeho žena Mirah byla skutečně na místě mrtvá. Její tři děti a manžel však byli „jen“ zraněni. Dle dnešních zpráv jsou otec a čtyřletý Josef Jicchak stále ve vážném stavu. Dcery Hana a osmiměsíční Geula jsou na tom již lépe.

Scharfovi byli při tom v Izraeli jen na krátké návštěvě, protože jinak žijí v Indii, kde pracují pro chabadistické centrum. Do Izraele přijeli uctít památku Gavriela a Rivky Hotzbergových, kteří byli před čtyřmi lety zavražděni teroristy v Indii. Také Hotzbergovi pracovali jako emisaři pro Chabad.

V pátek zranily rakety tři izraelské vojáky v regionu Eshkol. Ale dobře, uznávám, že to nebyly civilní oběti. Stejně se o nich nemluví.

Kdo byly oběti?

PilarOfDefenseScharfFuneral.jpg
Mirah Scharfová zemřela ve věku 26 let. V době smrti byla těhotná, údajně chtěla své dítě porodit v Izraeli. Její pohřeb v pátek sledovala s velkým zájmem izraelská média, u nás v Čechách se o něm ale nemluvilo. Navíc byl pohřeb přerušen dalším raketovým útokem. Aharon Smadja byl otcem tří dětí. Jeho nejmladší dcera, ve věku osmi měsíců, byla při útoku také zraněná. Smadja byl také chabadistou. O Jicchaku Amsalemovi média nepřinesla bližší zprávy, byl zkrátka ještě moc mladý.

Kromě nich je ještě řada dalších civilistů, kteří byli pouze zraněni, nebo se zachránili, i když jejich dům zničila raketa. Dle zpráv Arutz Sheva vystřelili teroristé od středy večer 507 raket na izraelské území, z toho 26 zasáhlo hustě obydlené oblasti.

Nejsou jako oni

idfnetivotoct.jpg
Ze zpráv, které se soustředí jenom na počty zabitých, to vypadá, že teroristé z Hamásu, Islámského džihádu a Výborů lidového odporu vedou nějakou humánnější válku než Izrael. Jenže to, že izraelských civilistů zemře málo, není výsledkem nějaké ohleduplnosti palestinských teroristů.

Je to hlavně díky rozvinutému systému civilní obrany a dalším opatřením izraelské strany. Ve městech blízko pásma Gazy jsou rozmístěné civilní kryty, civilisté mají od armády přísné pokyny, jak se chovat při útoku. V oblastech zasažených raketami je po dobu ohrožení zrušená školní docházka. V neposlední řadě chrání tyto oblasti protiraketový systém Železná kupole (Iron Dome), který likviduje palestinské rakety ještě za letu.

Přirozeně, stavba civilních krytů i vývoj Železné kupole stojí izraelský stát nehorázné peníze. Veřejné kryty jsou navíc ve špatném stavu a nedávno izraelská média upozorňovala na to, že většina škol má už kryty zastaralé a nejsou peníze na jejich opravu. Přesto Evropská unie a nevládní organizace poskytují masivní finanční podporu palestinským teroristům a ne izraelským civilistům.

Na nízkém počtu izraelských civilních obětí tedy mají zásluhu hlavně sami Izraelci. Pro posouzení viny je klíčový úmysl pachatele. A proto je třeba vzít v potaz, že izraelská armáda na civilisty neútočí cíleně, zatímco palestinské teroristické skupiny ano.

Oběti a propaganda

Snímek zkrvaveného kojence z Kiryat Malachi zveřejnila izraelská média zřejmě jako pokus čelit osvědčené palestinské propagandě, která s oblibou zveřejňuje fotografie raněných či mrtvých dětí. Zprávy o zabitých Palestincích zpravidla nepotvrzují nezávislé zdroje a tudíž často nevíme, zda oběť zemřela tak, jak to popisuje palestinská verze. Dodejme, že izraelská armáda zpravidla civilisty v oblastech, na které se chystá zaútočit, předem varuje.

Izraelský pokus bojovat stejnými prostředky zpravidla nevychází. Při vraždách dětí v Itamaru v březnu 2011 dala vláda médiím drastické fotografie mrtvolek na místě činu, ale evropské noviny je odmítly zveřejnit, protože prý na snímcích byly rozmazané hlavy. Tak to chtěli pozůstalí obětí, protože chtěli chránit památku zemřelých. Tentokrát však na této fotografii opravdu nebyl obličej rozmazaný, jak se můžete přesvědčit.

PilarOfDefenseProtestNewYork.jpg
Světová média ukazují Izraelce spíše v roli vrahů dětí a ne v roli obětí palestinského teroru. Bude tomu tak i v této válce? Mluvčí izraelské armády vydal již ve čtvrtek prohlášení, že palestinská odpalovací zařízení a vojenské sklady se nacházejí v blízkosti škol, nemocnic a mešit. Tomu nikdo pozornost nevěnoval. Při tom je zřejmé, že teroristické skupiny využívají civilní objekty jako štíty a že tím vědomě ohrožují životy civilistů.

Až budete číst zprávu o smrti palestinského dítěte během této války, zamyslete se nad tím, zda další zdroje potvrzují, že ke smrti opravdu došlo. Pokud je potvrzeno, že někdo opravdu zemřel během války, pořád to neznamená, že jej zabila izraelská armáda. A i když nějaký civilista zemřel při zásahu izraelské armády, pořád to neznamená, že byl zabit úmyslně. U obvinění z vražd dítěte bychom měli být ještě víc ostražití. Proč? Protože se už mockrát stalo, že drastická zpráva o smrti palestinského dítěte nebyla pravdivá. Stačí zmínit proslulou francouzskou reportáž o údajné smrti Mohameda al-Dury. Potvrzuje verzi o izraelské vině nezávislý zdroj? Agentury AP, Mediafax i Reuters i evropské a americké televize často přebírají tyto zprávy přímo od palestinských zdrojů. Jde hlavně o agentury Maan a Palestine Info, nebo o palestinské kameramany a reportéry, kteří pro evropská a americká média pracují v pásmu Gazy.

V případě zpráv z pásma Gazy se ukáže často teprve s časovým odstupem, zda se věci seběhly tak, jak tvrdily palestinské zdroje. Je nepochybné, že tato osvědčená taktika mediální války bude použitá i tentokrát. Nepodléhejme této taktice. Počkejme, až se daná zpráva potvrdí a pokud se nepotvrdí, znamená to, že na ní něco nebyla pravda. Zamysleme se spíš nad tím, proč evropská média neukazují Izraelce jako oběti, ale vždy jen jako pachatele.

PS: O tom, že hrozí izraelský zásah v Gaze jsem psal v pondělí v článku Izrael mezi Gazou a Sýrií.

Zprávy izraelského ministerstva zahraničí: http://embassies.gov.il/Israel-Under-Fire/Pages/default.aspx

"Pilíř obrany": zprávy o průběhu operace od izraelské armády.

One Family Fund : nejvýznamnější nadace pro izraelské oběti teroru, obsahuje i příběhy obětí.

Keren Malki foundation: další nadace pro oběti terorismu, založili rodiče dívky zabité při útoku na pizzerii Sbarro v Jeruzalémě r. 2001.

AKTUALITY: V pondělí 19.11. zasažena raketou budova školy v Aškelonu, zranění izraelští civilisté jsou v Beersheba i Aškelonu.

V úterý 20.11. jednala Rada bezpečnosti OSN o rezoluci, která odsoudila izraelsko-palestinský konflikt. V textu, který podporovalo hlavně Rusko, se ale nezmínila hlavní příčina konfliktu - dlouhotrvající ostřelování Izraele raketami z pásma Gazy. USA proto rezoluci zablokovaly. Mezi Ruskem a USA kvůli tomu vypukl spor.

Ve středu 21.11. vybuchl v centru Tel Avivu autobus, 21 lidí je zraněno, 5 ve vážně, 2 ve vážném stavu. Hamás a Islámský džihád v pásmu Gazy útok oslavují, ale žádní organizace se k němu zatím nepřihlásila. Poblíž Jeruzaléma došla na vojenskou stanici žena, která byla za jízdy v autě zasažená kameny. Je to jeden ze způsobů útoků na Izraelce. Čekají se další teroristické útoky.

Údajně bylo dojednáno příměří, které má vstoupit v platnost ve 21.00. Premiér Netanjahu se ale k otázce vyjádřil v tom smyslu, že další raketový útok může dát podnět k pokračování v operaci Pilíř obrany.

Čtvrtek 22.11. příměří se nedodržuje, z pásma Gazy bylo i poté vypáleno 20 raket. Na Izrael dopadly dvě rakety vystřelené z Libanonu. Těsně před tím, než příměří vstoupilo v platnost, vypálili teroristé z pásma Gazy 40 raket na města Ašdod, Aškelon a Beesheba.

1408 - tolik raket bylo od počátku války vypáleno z pásma Gazy na Izrael (stav ve středu 21.11.2012).

25.11. pořádá Liga proti antisemitismu demonstraci na podporu Izraele (podrobnosti zatím nikde neuvádí)

A tady praktická ukázka díla Palestinců, kteří pracují pro AP (Associated Press): Mohammed Daraghmeh z Ramalláhu (tj. ne z pásma Gazy!) a Ibrahim Barzak napsali: Gazané sledují s hrdostí, jak Hamás udeřil na Izrael

Tady ukázka, jak si novinář BBC vymýšlí na twitteru údaje o palestinských civilních obětech

Zde pokus organizace Honest reporting zjistit něco o palestinských spolupracovnících BBC a odpověď BBC, z níž vyplývá, že zpravodajství o izraelsko-palestinském konfliktu řadí do oblasti "umění a literatury". Výmluvný doklad o fiktivnosti zpravodajství.

Zázračné udzravení? V reportáži BBC z 14.11. o izraelském náletu na pásmo Gazy se odvysílaly sehrané scény typické pro Pallywood. Ve 2:11 min uvidíte muže v béžové bundě, jak se kácí raněn k zemi. Ostatní ho odnášejí za pozornosti kamer. Ve 2:44 min. Tentýž muž stojí nezraněn na nohou a zevluje mezi pobíhajícími lidmi na ulici.

Autor: Ivo Cerman | sobota 17.11.2012 15:45 | karma článku: 37.19 | přečteno: 2876x

Další články blogera

Ivo Cerman

"Jsme v tom společně." K projevu premiéra Babiše

V projevu premiéra Babiše jsme slyšeli spoustu marketingového smogu. Zkusil jsem napsat koncept projevu, který je víc v souladu se skutečnou politikou vlády.

25.3.2020 v 15:00 | Karma článku: 25.25 | Přečteno: 790 | Diskuse

Ivo Cerman

Prymulovy pohádky

O víkendu začali Prymula s Vojtěchem šířit představu, že lék na koronavir už máme. Ne remdesivir, ale plaquenil. Co si o tom máme myslet?

23.3.2020 v 14:43 | Karma článku: 19.54 | Přečteno: 976 | Diskuse

Ivo Cerman

Represe a dezinformace tyrana Prymuly

Chce zajít až k úplnému zákazu vycházení, a přitom vychází z dezinformací o viru, optimismu o vakcíně a nepravdách o chování obyvatel.

22.3.2020 v 10:35 | Karma článku: 30.60 | Přečteno: 1863 | Diskuse

Ivo Cerman

Stane se karanténa ohniskem nového právního řádu?

Babišova nouzová opatření mohou být začátkem nového právního řádu. Opozice a právníci promluvili, ale Česká televize jim nedává slovo.

18.3.2020 v 16:45 | Karma článku: 15.39 | Přečteno: 541 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Michael Pálka

"Buď chytré, blbéch je dost"...

je rčení docela známé, kterým prý poučoval otec, patrně Moravák, svého synka. Ale vžilo se to vůkol, i v zemích českých...

4.4.2020 v 0:01 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 67 | Diskuse

Karel Trčálek

Můžeme v boji proti čínské chřipce používat respirátory z Tchaj-wanu?

Já vím, že to zdejší milovníci čínské kuchyně, obzvláště pak netopýrů ve vlastní šťávě, neradi slyší, ale druhým největším světovým producentem roušek a respirátorů je Tchaj-wan

3.4.2020 v 18:49 | Karma článku: 13.01 | Přečteno: 226 | Diskuse

Karel Trčálek

Když naši bolševici řeší víc maršála Koněva než velkou vlasteneckou válku s koronavirem

Kroky starosty Prahy 6 nedávají našim bolševikům a euroantifašistům spát ani v době pandemie Covid-16

3.4.2020 v 17:47 | Karma článku: 17.61 | Přečteno: 342 | Diskuse

Jiřina Holotová

Stát nedokázal zabránit odstranění sochy Koněva a nemístné vtipkování starosty

„Neměl roušku. Pravidla platí pro všechny stejně. Ven jen s rouškou nebo jinou překrývkou úst a nosu,“ nemístně zavtipkoval na svém fb profilu starosta Prahy 6, kde dnes proběhlo odstranění sochy.

3.4.2020 v 16:41 | Karma článku: 41.34 | Přečteno: 1487 | Diskuse

Aleš Boháč

Rok to vydržet nejde!

Jedinou cestou, jak se vyhnout zahlcení zdravotnických zařízení a počítání velkého množství mrtvých je udržet stávající izolaci a ostatní nařízení až do doby, kdy bude k dispozici vakcína. To je ale nesmysl.

3.4.2020 v 16:18 | Karma článku: 6.63 | Přečteno: 285 | Diskuse
Počet článků 174 Celková karma 24.76 Průměrná čtenost 2424

Jsem historik, píšu knihy, čtu knihy a pořád někam jezdím.Naposledy jsem vydal knihu "Habsburkové 1740-1918. Vznikání občanské společnosti." (2016), která ukazuje, že historie našich občanských svobod začíná dlouho před rokem 1918. Od osvícenské, ani liberální Evropy jsme nebyli izolováni. 

Najdete na iDNES.cz