Sobota 4. dubna 2020, svátek má Ivana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 4. dubna 2020 Ivana

Kvíz pro voliče Adolfa Babiše. Přečti si to, než mu to tam hodíš...

23. 10. 2013 12:10:14
Než mu to tam hodíš, přečti si tenhle krátký kvíz (17 otázek). Nevím, co tě přesvědčilo, abys Babiše volil, ale nám po revoluci říkali, že se máme u nových stran zajímat o jejich program, jelikož ještě nevíme, co dokázaly. Takže jsem dal dohromady tenhle krátký kvíz. Vychází z programových cílů ve stanovách ANO (dále jen „program“), z volebního programu (dále jen „volební priority“) a z volebních klipů.

Víš, co volíš?

1. Babiš tvrdí, že ANO vzniklo jako občanská iniciativa. Takže, kdo ho založil? a) Skupina nespokojených občanů, kteří oslovili podnikatele Babiše, který byl znám svým zájmem o demokracii; b) Založil je Babiš.

2. Pokud věříš, že jde o občanskou iniciativu, zeptej se: Je ANO financováno z více zdrojů? a) ANO, jde o občanskou iniciativu zdola, její předseda podnikatel Babiš jeho činnost i finance odděluje od vlastního podnikání. b) Jde o kroužek idealistů, kteří se financují z vlastních darů. Babiš jim dodává jen kvalitní uzeniny. c) Drtivá většina rozpočtu je placená Babišem, který je zároveň předsedou i zakladatelem hnutí.

3. Hodně se diskutuje o tom, jestli ANO vydrží po volbách. Co myslíš, že je rozhodující pro ukončení činnosti ANO. a) Vůle spontánně sdružených občanů, kteří ANO vytvořili. b) Vůle podnikatele Babiše, ANO skončí, až ho přestane podporovat a zruší ho, jako firmu.

Rozpory a nesmysly

4. Pokud někdo vnímá stát jako svou soukromou firmu, jeho cílem je a) osobní zisk, b) dobro pro všechny, c) třpyt v dětských očích

5. Vykonává-li někdo politickou moc za účelem osobního zisku, dopouští se a) korupce, b) dělá politiku pro všechny, c) není ani vpravo, ani vlevo

6. Bude ten, kdo se sám dopouští korupce bojovat proti korupci? a) ANO, b) ne

7. Říká-li uchazeč o politickou moc „Dáme lidem práci“ znamená to: a) Až budu vládnout, všichni budou pracovat; b) Až budu vládnout, budu rozhodovat o tom, kdo bude pracovat; c) Až budu vládnout, všichni budou bohatí, protože jsem kouzelník.

8. Můžu slibovat otevřený stát s prvky přímé demokracie a zároveň navrhovat posilování kontroly a autoritativní stát? a) ne, b) ANO, pokud jsi Babiš. c) ano, pokud jsi Okamura. ̈

9. Popisuje program nebo volební priority ANO spíš a) utopické budoucí cíle, nebo b) principy, kterými se chce řídit?

Práva a svobody

10. Co se v této větě sděluje o právech a svobodách občana? “Cílem Hnutí je solidární společnost založená na vzájemné občanské odpovědnosti za důstojný život všech občanů.“

a) Nic. b) Respekt k právům tu není třeba zmiňovat, protože automaticky vyplývá z toho, že společnost bude solidární a občané odpovědní. c) I tato věta podřizuje práva vytčenému utopickému cíli, nastoluje princip „účel světí prostředky“.

11. Co říká Babiš o právu ve „volebních prioritách“? a) taky nic, b) že má být jednodušší, úkolem práva je dle něj, usnadnit život, c) obsahuje dobře promyšlený projekt zvýšení právního vědomí občanů, který vychází z důkladné znalosti současného právního řádu.

12. Co sděluje tato věta o plánované školské politice?: „Hnutí se opírá o myšlenku vzdělané společnosti, která je základem pro konkurenceschopnost a hospodářský růst.“ a) Přiznává, že pro udržení demokracie je třeba vzdělaný občan, který by měl na školách získat základní znalosti práva, etiky a historie. b) Že na vzdělání nezáleží, je to jen něco, o co se Babiš „opírá“, a co je „základem“ pro ekonomiku. c) Vzdělání mylně redukuje jen na „hospodářskou průpravu“, což je pomatené i z hlediska hospodářství, protože nemůže dopředu vědět, co bude dítě jednou dělat, a ignoruje to, že pro demokracii je třeba i všeobecné vzdělání. Hospodářskou průpravou vznikne nesvéprávný člověk-stroj, ne plnoprávný občan.

13. Jak charakterizuje Babiš stát, který chce vytvořit? a) právní a demokratický stát, jako je to uvedeno v naší Ústavě; b) právní a odborně vedený stát; c) funkční stát

Sociální, hospodářská a školská politika

14. Srovnal sis někdy volební klipy se stanovami? Co připravuje Babiš v programu pro „naše děti“? a) třpyt v dětských očích vyvolaný povinným požíváním omamných látek; b) V programu děti, ani vzdělání vůbec nefigurují. Babiš pro děti připravuje jen „hospodářskou průpravu“, která zavání sociálním inženýrstvím. c) Babiš má v programu dobře propracovaný plán podpory rodin, školek a školského systému.

15. Ve volebních prioritách Babiš mluví o dětech pořád. Ve větách , jako „ Chceme, aby zde žily i naše děti.“ „Budoucnost naše a našich dětí potřebuje i vaše ANO.“ Oslovují tyto věty děti, či mládež? a) Jasně, je v nich přece řeč o dětech. b) Věty neoslovují děti, ale imaginární rodiče a nic konkrétního jim neslibují, věty jen vyzývají k tomu, aby rodiče volily ANO.

16. Jak chce Babiš napravit státní maturity? a) Doporučuje vyslechnout námitky učitelů a poučit se z praxe, opravit absurdity v provádění maturit (např. čtenářský deník, který musí napsat učitel pro žáka, který chce maturovat z češtiny) a změnit maturity tak, aby se v nich opravdu testovaly odborné a užitečné znalosti z jednotlivých předmětů a nebyla to jen formalita, která napáchá víc škody než užitku.; b) Chce je nahradit levnějšími maturitami. Nic jiného mu na nich nevadí, neříká ani, jak je zlevní,

17. Zmiňuje Babiš v programu svoje potravinářské zájmy? a) Ne, jde mu hlavně o mravnost a demokracii. b) Ano, ve volebních prioritách říká: „Říkáme ANO zastavení dovozu nekvalitních surovin a potravin ze zahraničí.“ c) Neříká to otevřeně, ale víme, o co mu jde.


ŘEŠENÍ:

1b, 2c), 3 b), 4a), 5a), 6b), 7b), 8a), 9a), 10c), 11b), 12c), 13b) i c) je správně (o právním a demokratickém státě v programu nemluví), 14b), 15b), 16b), 17b)

Autor: Ivo Cerman | středa 23.10.2013 12:10 | karma článku: 28.40 | přečteno: 2897x

Další články blogera

Ivo Cerman

"Jsme v tom společně." K projevu premiéra Babiše

V projevu premiéra Babiše jsme slyšeli spoustu marketingového smogu. Zkusil jsem napsat koncept projevu, který je víc v souladu se skutečnou politikou vlády.

25.3.2020 v 15:00 | Karma článku: 25.25 | Přečteno: 790 | Diskuse

Ivo Cerman

Prymulovy pohádky

O víkendu začali Prymula s Vojtěchem šířit představu, že lék na koronavir už máme. Ne remdesivir, ale plaquenil. Co si o tom máme myslet?

23.3.2020 v 14:43 | Karma článku: 19.54 | Přečteno: 976 | Diskuse

Ivo Cerman

Represe a dezinformace tyrana Prymuly

Chce zajít až k úplnému zákazu vycházení, a přitom vychází z dezinformací o viru, optimismu o vakcíně a nepravdách o chování obyvatel.

22.3.2020 v 10:35 | Karma článku: 30.60 | Přečteno: 1863 | Diskuse

Ivo Cerman

Stane se karanténa ohniskem nového právního řádu?

Babišova nouzová opatření mohou být začátkem nového právního řádu. Opozice a právníci promluvili, ale Česká televize jim nedává slovo.

18.3.2020 v 16:45 | Karma článku: 15.39 | Přečteno: 541 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Michael Pálka

"Buď chytré, blbéch je dost"...

je rčení docela známé, kterým prý poučoval otec, patrně Moravák, svého synka. Ale vžilo se to vůkol, i v zemích českých...

4.4.2020 v 0:01 | Karma článku: 4.30 | Přečteno: 80 | Diskuse

Karel Trčálek

Můžeme v boji proti čínské chřipce používat respirátory z Tchaj-wanu?

Já vím, že to zdejší milovníci čínské kuchyně, obzvláště pak netopýrů ve vlastní šťávě, neradi slyší, ale druhým největším světovým producentem roušek a respirátorů je Tchaj-wan

3.4.2020 v 18:49 | Karma článku: 13.02 | Přečteno: 229 | Diskuse

Karel Trčálek

Když naši bolševici řeší víc maršála Koněva než velkou vlasteneckou válku s koronavirem

Kroky starosty Prahy 6 nedávají našim bolševikům a euroantifašistům spát ani v době pandemie Covid-16

3.4.2020 v 17:47 | Karma článku: 17.61 | Přečteno: 345 | Diskuse

Jiřina Holotová

Stát nedokázal zabránit odstranění sochy Koněva a nemístné vtipkování starosty

„Neměl roušku. Pravidla platí pro všechny stejně. Ven jen s rouškou nebo jinou překrývkou úst a nosu,“ nemístně zavtipkoval na svém fb profilu starosta Prahy 6, kde dnes proběhlo odstranění sochy.

3.4.2020 v 16:41 | Karma článku: 41.38 | Přečteno: 1501 | Diskuse

Aleš Boháč

Rok to vydržet nejde!

Jedinou cestou, jak se vyhnout zahlcení zdravotnických zařízení a počítání velkého množství mrtvých je udržet stávající izolaci a ostatní nařízení až do doby, kdy bude k dispozici vakcína. To je ale nesmysl.

3.4.2020 v 16:18 | Karma článku: 6.64 | Přečteno: 288 | Diskuse
Počet článků 174 Celková karma 24.76 Průměrná čtenost 2424

Jsem historik, píšu knihy, čtu knihy a pořád někam jezdím.Naposledy jsem vydal knihu "Habsburkové 1740-1918. Vznikání občanské společnosti." (2016), která ukazuje, že historie našich občanských svobod začíná dlouho před rokem 1918. Od osvícenské, ani liberální Evropy jsme nebyli izolováni. 

Najdete na iDNES.cz