Sobota 4. dubna 2020, svátek má Ivana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 4. dubna 2020 Ivana

ČT volby v USA podcenila

13. 11. 2018 10:13:04
USA jsou velká země, dějí se tam zásadní věci, které ovlivní i nás, ale ve světě České televize jako by nic neznamenala.

Naposledy jsme to viděli na případu voleb do kongresu. Byly to opravdu velké zásadní volby. Volila se celá dolní sněmovna, část senátu a v několika státech se volili noví guvernéři. To vše v jeden den, úterý 6. listopadu.

Ale při pohledu na zpravodajství ČT jsme měl často pocit, že jsem asi musel nějak splést. V Americe byly volby hlavní téma už několik týdnů předtím, rozebíraly se lži, kampaně atd., ale ve světě ČT o ničem z toho nepadlo ani slovíčko. Už jsem z toho byl vážně nervózní. Datum voleb se blížilo a v ČT pořád nic. Až den před volbami zařadili kratičkou zmínku, kterou dali úplně na závěr svého mamutího 40minutového bloku Událostí. Stálý zpravodaj ČT David Miřejovský oznámil národu, že budou volby a že existují kandidáti demokratů a republikánů. To jsou ale novinky!

Ani v den voleb to nebylo o mnoho lepší. Stálý zpravodaj David Miřejovský vytvořil nemastnou neslanou reportáž ve stylu volebního zpravodajství ČT. Oznámil číselné výsledky, symetricky zmínil několik kandidátů z obou stran, zato o obsahu, o tom, co se tam děje, ani slovo.

Pokřivený obraz dění v Americe

Vlastně o tom píšu, abych upozornil na to, že zpravodajství ČT k dění v Americe je dlouhodobě nedostatečné. Není to zajisté jen vina Miřejovského. Jak charakterizovat jejich přístup k tomu, co se teď v USA děje? Je to, jako by někdo z dějin druhé světové války vyškrtl německou agresi a vylíčil celou válku jako nevyprovokovanou genocidu německého obyvatelstva ze strany krvelačných Angličanů, Američanů a Rusů.

ČT stejným způsobem mlčí o tom, co špatného dělala a dělá americká levice a sporadicky informuje jen o tom, co kdy kde udělal Trump. O řádění amerických levičáků informovali jen v jedné krátké reportáži těsně po Trumpově vítězství v prezidentských volbách, ale potom se ČT odmlčela. Přitom levice řádí pořád dál a z extremismu se stává norma. Vlastně je nejdůležitější novinkou to, že umírněná levice už v USA ani neexistuje. Mainstream demokratické strany přejal ideologii extrémní levice i jejich obrácený rasismus.

ČT neinformuje ani o tomto o znepokojujícím názorovém vývoji americké levice, které začalo už před Trumpovým vítězstvím a které činí jeho úspěch pochopitelným i bez ruského spiknutí. Těsně před Trumpovým vítězstvím roku 2016 probíhalo v USA hysterickém tažení levičáků za transgenderové záchody, které vyvrcholilo absurdní bojkotovou kampaní proti státu Severní Karolína. Kdybyste se podívali na podrobnosti o tom, co se tenkrát dělo, pochopili byste. Já to tu nedokážu tak vylíčit.

Zrovna tak po volbách neinformovala ČT o lžích levice, která do světa vykřikovala něco o tom, že Trump provádí v USA genocidu afroamerického obyvatelstva, že prý již v ulicích je cítit plynové komory. ČT neinformovala o nátlakových protestních pochodech, výhrůžkách smrti elektorům a různých hysterických nenávistných kampaních proti republikánům či jejich voličům, které často mají formu mediálního lynče. Neinformovali třeba o mučení postiženého bělošského chlapce, který se stal obětí mladých aktivistů z řad Black Lives Matter. Veselá skupinka černošské mládeže jej v lednu 2017 v Chicagu mučila, protože byl „Trump supporter“ a své počínají si natáčela na mobil. Záběry pak zveřejnila na internetu. Bylo to vyšetřováno jako ojedinělý případ rasového útoku proti bělochovi. Celkově je případů, které ilustrují znepokojivý vývoj americké levice víc, ale to by vydalo na delší článek, to se sem nevejde.

Když už v ČT něco prosáklo, bylo to plagiátorské zpravodajství opsané ze CNN, Washington Post a dalších mainstreamových médií, odkud přebírají selekci zpráv i hodnocení.

Mediální svépomoc?

Pokud se našinec chce něco dovědět, musí si to zjistit sám. Buď na internetu, nebo se tam vydat osobně. Já jsem vloni na podzim Ameriku navštívil, abych to tam prozkoumal osobně. Procestoval jsem východní pobřeží od Filadelfie po Atlantu, žil jsem nějakou dobu v krásném městě Charlettosville, Virginia, kde jsem dostal stipendium na Centru pro bádání o Thomasu Jeffersonovi. Krátce předtím tam došlo k bizarnímu boji o pomník generála Lee, který samozřejmě nemohl proběhnout tak, jak to od CNN opsala naše ČT. Tomu odporoval už terén na místě parku, kde ke střetnutí došlo. Ale i v době mého pobytu pokračoval ve městě řetěz bizarních událostí, levičáci byli čím dál agresivnější a měli čím dál bizarnější požadavky. Taky jsem tenkrát volal ženě domů s dotazy, co o tom říká ČT, co česká média? Nic. U nás se o ničem z toho nemluvilo.

Samozřejmě každý nemá čas na to, aby si sháněl informace svépomocí, ani se tam nemůže vypravit osobně. Proč ČT krmí v USA stálého zpravodaje, to nechápu. Vždyť neříká lidem nic více, než co si můžou sami zjistit na internetu! Když už ho tam mají, proč ho nevyužívají? Proč nemůže zvednout zadek z Washingtonu a jet se podívat na místa dění osobně? Nebo si aspoň situaci zmapovat vlastními silami a vytvořit původní zpravodajství?

Výsledek je ten, že veřejnost v ČR není adekvátně informovaná a nemůže si udělat vlastní úsudek. Přitom se nás to týká, hned vícerým způsobem. Ale o tom snad příště, pokud mi ten blog nezavřou.

Autor: Ivo Cerman | úterý 13.11.2018 10:13 | karma článku: 33.95 | přečteno: 956x

Další články blogera

Ivo Cerman

"Jsme v tom společně." K projevu premiéra Babiše

V projevu premiéra Babiše jsme slyšeli spoustu marketingového smogu. Zkusil jsem napsat koncept projevu, který je víc v souladu se skutečnou politikou vlády.

25.3.2020 v 15:00 | Karma článku: 25.25 | Přečteno: 790 | Diskuse

Ivo Cerman

Prymulovy pohádky

O víkendu začali Prymula s Vojtěchem šířit představu, že lék na koronavir už máme. Ne remdesivir, ale plaquenil. Co si o tom máme myslet?

23.3.2020 v 14:43 | Karma článku: 19.54 | Přečteno: 976 | Diskuse

Ivo Cerman

Represe a dezinformace tyrana Prymuly

Chce zajít až k úplnému zákazu vycházení, a přitom vychází z dezinformací o viru, optimismu o vakcíně a nepravdách o chování obyvatel.

22.3.2020 v 10:35 | Karma článku: 30.60 | Přečteno: 1863 | Diskuse

Ivo Cerman

Stane se karanténa ohniskem nového právního řádu?

Babišova nouzová opatření mohou být začátkem nového právního řádu. Opozice a právníci promluvili, ale Česká televize jim nedává slovo.

18.3.2020 v 16:45 | Karma článku: 15.39 | Přečteno: 541 | Diskuse

Další články z rubriky Média

Jiří Turner

Nový kanál ČT3 je prý jak prošlá konzerva a ČT nás chce otrávit!

Bojovníci proti veřejnoprávnu mají asi další argument podporující názor, že všeobecný úpadek ČT musí nutně vést k jejímu zániku. Je otázkou, kdo jí nahradí, a hlavně čím ji nahradí. "Dobře našlápnuto" měla třeba TV Barrandov.

26.3.2020 v 13:14 | Karma článku: 30.42 | Přečteno: 1762 | Diskuse

Karel Trčálek

Média nemají právo nikoho urážet, polemika s panem Nožičkou

Vsadím se o cokoliv, že Břetislav Olšer tento můj článek na svém vyhlášeném webu nezveřejnění. Říká se tomu cenzura a pan Olšer je velmi zdatný cenzor

25.3.2020 v 19:00 | Karma článku: 21.05 | Přečteno: 672 | Diskuse

Josef Nožička

Média nemají právo nikoho urážet, byť vůči Okamurovi můžeme mít tisíc výhrad

Je označení předsedy SPD jakožto „Pitomia“ v souladu se svobodou projevu nebo je to již za hranou toho, co si mohou média dovolit?

25.3.2020 v 17:22 | Karma článku: 45.53 | Přečteno: 5812 | Diskuse

Josef Prouza

Televize hrozně straší, jsem vyděšený k smrti

Jako zodpovědný senior jsem nakoupil potraviny, barikáduju se doma podle moudra z pohádky „Kdo nemusel, nevycházel“ a když vyperu roušku, uklidím, uvařím, sním, umyju, sedám k televizi. A mráz mi jezdí po zádech jak na saních.

23.3.2020 v 9:08 | Karma článku: 36.30 | Přečteno: 1509 | Diskuse

Štěpán Sekanina

SARS COV 2 aneb MUDr. Peková v ohrožení života?

Je to skutečně přehnaný titulek? Spekulace a umanutost příznivců spikleneckých teorií můžete přejít smíchem. Fakta ne. Ty mají potenciál zabíjet. Už to víme.

21.3.2020 v 13:30 | Karma článku: 34.07 | Přečteno: 2422 | Diskuse
Počet článků 174 Celková karma 24.76 Průměrná čtenost 2424

Jsem historik, píšu knihy, čtu knihy a pořád někam jezdím.Naposledy jsem vydal knihu "Habsburkové 1740-1918. Vznikání občanské společnosti." (2016), která ukazuje, že historie našich občanských svobod začíná dlouho před rokem 1918. Od osvícenské, ani liberální Evropy jsme nebyli izolováni. 

Schillerová navrhne zrušit daň z nabytí nemovitostí a odpočty hypoték

Ministryně financí Alena Schillerová navrhne na vládě zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitostí. Věří, že by to...

Česko patrně srazilo míru nakažlivosti viru na méně než polovinu

Model českých odborníků tvrdí, že v Česku se výrazně zpomalilo šíření viru SARS-CoV-2. Podle jejich údajů klesla...

Žil jako nemohoucí stařec. Pak Marek zhubl 57 kilo a je z něj idol žen

Marek Láca žil v osmadvaceti letech jako nemohoucí stařec, bez energie, bez ženy, zato však s pořádnou nadváhou. Ta už...

Schillerová: Podpora OSVČ bude plošná, podmínka poklesu příjmů zmizí

Ministryně financí Alena Schillerová chystá po tlaku ze strany živnostníků výrazné zmírnění podmínek pro přiznání...

Služba kontroluje práci z domova. Jejímu výrobci lidé spílají

Koronavirus ji firmám vnutil, jenže mnohé firmy mají pocit, že kvůli práci z domova ztrácejí nad pracovní silou dohled....