Pátek 21. února 2020, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 21. února 2020 Lenka

Objevený rukopis Komenského

28. 03. 2019 10:08:35
Byl to objev stejně slavný jako podvržené rukopisy RKZ, ale nebyl to podvrh. Proč se na to zapomnělo? Cesta z národoveckých dějin nevede jen skrz sebemrskačství.

Vloni i předloni jsme si připomínali 200 let od objevení podvržených rukopisů královédvorského a zelenohorského. To je událost, která má v našich kulturních dějinách své místo jisté. Víme, že to byly podvrhy a jsme hrdí na to, že si to umíme přiznat. Vybudovali jsme kolem tohoto přiznání velký kus naší moderní národní identity, i když ve výsledku nám toto mravní vítězství nepřináší vlastně vůbec nic, než zjištění, že něco, o čem jsme si kdysi mysleli, že jsme dokázali, jsme ve skutečnosti nedokázali. Čili jsme zase na nule.

Přitom byl v dobách národního obrození učiněn ještě jiný významný objev rukopisu, který nebyl podvrh a také dokazoval slavné činy našich předků. Jenže se to netýkalo temného středověku, ale raného novověku a nesouviselo to s válčením a zbraněmi, ale s vědou a výchovou.

Jde to i bez lhaní

K objevu došlo v 1841 v polském '(tehdy pruském) Lešně. Ve věži kostela sv. Jana Křtitele byla uložena halda rukopisů a archiválií z bratrského archivu, kterou chodil od roku 1836 zkoumat profesor fyziologie na vratislavské univerzitě Jan Evangelista Purkyně. V jeho úsilí mu pomáhal evangelický kněz Josef Kačer. Ti zde v roce 1841 objevili česky psaný rukopis původní verze Komenského Didaktiky, která do té doby nikdy nevyšla tiskem a pokládala se za ztracenou.

Komenský vydal jen pozdější latinskou verzi, která vyšla roku 1657 v Amsterdamu v Nizozemí a byla určena pro mezinárodní veřejnost. Původně však tento unikátní plán školního vzdělání napsal pro české země, což dokládá právě zmíněný objevený rukopis. Ale Komenského dílo nemá hodnotu jenom v tom, že je napsal Čech, představuje původní přínos k výchově občanské společnosti. Komenský byl výjimečný tím, že důsledně prosazoval školní výchovu v kolektivu, oproti soukromé výchově. Do kolektivní výchovy zahrnoval děti obojího pohlaví a všech stavů bez rozdílu, včetně dětí chudých. Ve zmíněném díle předkládá praktické vyučovací metody, jež mají umožnit, aby učitel zvládal učit celou třídu stejnou látku najednou a také zde prosazuje slavné zásady o „škole hrou“. Jak se to skloubí s jeho bratrsky přísnou zbožností? On sice zastával názor, že život na tomto světě je jen přípravou na život skutečný na onom světě, ale zároveň si myslel, že je to nutná a přirozená fáze našeho pochodu třemi světy, kterou nesmíme zanedbat. Nejprve prý člověk žije v matčině lůně, pak na pozemském světě a potom na onom světě. Stejně jako v matčině lůně je nutné, aby se embryu rozvinuly všechny údy a části těla, je v pozemské fázi zrovna tak nutné, aby se člověk vzdělával. Zanedbá-li se to, nelze to v další fázi života nahradit. Ze stejného přesvědčení vycházel i jeho hravý přístup k škole, který skutečně zastával. Z učení o třech světech vyplývá, že touha po vědění je v pozemském životě natolik přirozená, že k ní není třeba člověka nutit, zvláště ne v dětství. Stejně jako se oko rádo dívá na stále nové krásné věci, i mysl člověka, jež se podobá oku, ráda zvídá stále nové skutečnosti. Děti nebylo třeba nutit a školy už neměly být mučírnami, ale radostnými místy rozkoše. Myslel tím rozkoš z toho, že se člověk vyvíjí přirozeně.

Když se během osvícenství soustředili reformní pedagogové stále více na soukromou individuální výchovu, či na malé skupinky, stával se Komenského starý plán školní soustavy paradoxně stále aktuálnější. Jednoduše jej nenahradilo nic lepšího, takže na něj navazovali i reformátoři v době Marie Terezie.

Český rukopis byl po svém objevu vydán Maticí českou v roce 1849 a v roce 1851 jej Palacký zakoupil pro České muzeum. Objev doložil, že česká Didaktika opravdu existovala, i to, že byla opravdu původně vyvinuta pro obnovu škol v českých zemích. Důvodů pro národní hrdost dost a dost.

Trauma z úspěchu

Proč se na objev tohoto nefalšovaného rukopisu zapomnělo? S didaktikou bylo objeveno i pár dalších pedagogických pojednání, takže to byl významný moment. Jenže přiznat si z naší historie něco skutečně pozitivního asi nepřináší dnes ten stejný hřejivý pocit, jako když odhalím či připomenu něco nekalého, nějaký zločin: podvrh, pogrom, „mýtus“, nezdar... Máme sílu si přiznat, že se Čechům v minulosti také něco povedlo? Tady se totiž nebavíme o nalhávání si zásluh, které se nestaly, ale o přiznání zásluh skutečných. Čili nejde o nacionalistické lhaní a zapírání neúspěchů, ale smíření se s vlastními úspěchy. Snad k tomu jednou dorosteme.

Za první republiky se veřejnost za úspěch nestyděla a četné busty a sochy na školních budovách ze sklonku 19. století a z první republiky dokazují, že pragmaticky orientované školství otevřeně ukazovalo návaznost na Komenského. Nejnázorněji to ukazují ty, které vedle něj staví Masaryka, aby tuto návaznost (a závazek) doložily mimo veškerou pochybnost. Na facebooku jsem udělal malou galerii fotografií z různých míst vlasti české.

Vydání z roku 1849

https://archive.org/details/bub_gb_T3M5AAAAcAAJ/page/n7

České školy a Jan Ámos Komenský

https://www.facebook.com/pg/Ivo-Cerman-370550266335476/photos/?tab=album&album_id=2272227759501041

Autor: Ivo Cerman | čtvrtek 28.3.2019 10:08 | karma článku: 15.73 | přečteno: 348x

Další články blogera

Ivo Cerman

O české vině za holokaust

Dne 4. února 2020 bude na německém velvyslanectví v Praze představena „exportní“ kniha, která světu představí Čechy jako iniciátory a spolupachatele holokaustu.

3.2.2020 v 10:50 | Karma článku: 44.97 | Přečteno: 8853 | Diskuse

Ivo Cerman

Co je špatně v minisérii Marie Terezie

Scénáristka Mirka Zlatníková se rozhodla vylepšit historii seriálovými metodami a výsledek byl tragický.

13.1.2020 v 10:53 | Karma článku: 45.23 | Přečteno: 11035 | Diskuse

Ivo Cerman

Skončeme s moralizováním

Nový rok bývá tradičně spojen s přijímáním novoročních předsevzetí. Co kdybychom si předsevzali, že přestaneme věřit morálním výzvám?

12.1.2020 v 10:51 | Karma článku: 17.56 | Přečteno: 846 | Diskuse

Ivo Cerman

Zákon o vině Sovětského svazu za rozpoutání druhé světové války

KSČM znovu bojuje proti falšování dějin. Co se v rezoluci Evropského parlamentu vlastně píše a proč jsou komunisté v rozporu sami se sebou?

22.12.2019 v 15:29 | Karma článku: 26.41 | Přečteno: 1753 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Petr Petříček

Co Čech , to muzikant?

Plkání o tom, proč mladí nehrají na kytaru a proč to s muzikou mají , jak to mají. No a jestli se to mění s věkem nebo už jsou kostky vržené.

20.2.2020 v 16:05 | Karma článku: 13.97 | Přečteno: 258 | Diskuse

Oto Jurnečka

Radovat se z nemuslimské střílečky není chytré

Reaguji na triumfální výkřiky typu: „Ha, a žádný muslim, žádný migrant“, které se objeví vždy, když se násilí dopustí nějaký domorodec evropského původu.

20.2.2020 v 14:51 | Karma článku: 34.29 | Přečteno: 1007 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Občan versus instituce

Prvního března opět podpořím svou účastí akci spolku Milion chvilek pro demokracii, protože lidé sdružení kolem něj stále vyjadřují i mé pocity, vlastně je nahlas říkají i za mne.

20.2.2020 v 13:18 | Karma článku: 7.84 | Přečteno: 307 | Diskuse

Robert Krejčí

Kam se ubírá demokracie?

Zaujal mě článek britského spisovatele a politologa Iaina Kinga nad myšlenkou "upadání" demokracie v zemích po celém světě. Pojďme se nad pojmem demokracie zamyslet hlouběji a zkusme zjistit, jakou cestou se skutečně ubírá...

20.2.2020 v 13:01 | Karma článku: 12.64 | Přečteno: 280 | Diskuse

David Evan

S porodnicí v Žatci už město nepočítá. Aneb: Što takája "bumáška"?

Žatecká městská nemocnice získala od Ústeckého kraje šest milionů korun, v loňském roce hospodařila se ziskem. Dále se však potýká s personálními problémy. Vedení města usiluje o systematičtější podporu od kraje.

20.2.2020 v 12:04 | Karma článku: 6.91 | Přečteno: 254 | Diskuse
Počet článků 168 Celková karma 33.54 Průměrná čtenost 2469

Jsem historik, píšu knihy, čtu knihy a pořád někam jezdím.Naposledy jsem vydal knihu "Habsburkové 1740-1918. Vznikání občanské společnosti." (2016), která ukazuje, že historie našich občanských svobod začíná dlouho před rokem 1918. Od osvícenské, ani liberální Evropy jsme nebyli izolováni. 

Prodáváte rasistické zákusky, tvrdí zákazníci. Tradiční, brání se výrobce

Čokoládová pusinka, zákusek populární hlavně během německých únorových karnevalů, narazila na odpor kvůli svému...

Sex máme se ženou několikrát denně, mobil do ložnice nesmí, říká Bieber

Justin Bieber (25) prozradil svůj recept na úspěšné manželství. Důležité prý je, najít k sobě toho pravého člověka....

Všichni jste krásní, říká modelka. Předávání cen moderovala zcela nahá

Modelka Ibi Støvingová (45), která moderuje dánskou verzi americké show Naked Attraction, vyvolala pozdvižení...

Výrobce největšího mobilního propadáku definitivně zavírá krám

Po třech letech od uvedení prvního neúspěšného pokusu prorazit na smartphonový trh značka Essential od spoluzakladatele...

Nenáviděla jsem se za svá prsa, říká Fialová. Poprsí si nechala zmenšit

Herečka Kateřina Marie Fialová (22), známá ze seriálu Ordinace v růžové zahradě či show Tvoje tvář má známý hlas, šla...