Pátek 21. února 2020, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 21. února 2020 Lenka

Míříme ke zhloupnutí

11. 12. 2019 19:38:43
"Změňte systém, ne klima". A jak si hnutí Extinction Rebellion představuje politické uspořádání, které nahradí demokracii?

Zástupy uvědomělých spoluobčanů pochodovaly letos ulicemi s transparenty « System Change, Not Climate Change ». Vysoká škola umělecko-průmyslová dokonce vyvěsila toto heslo v centru Prahy a středoškolská mládež při pátečních demonstracích také žádá, « Změňte systém, ne klima ». « Systémem » je míněna parlamentní demokracie, která se má podle nich odstranit, protože prý se nedokáže vypořádat s náročným « bojem » proti klimatu. Ale zajímá tyto nemyslící imitátory, co má přijít po demokracii ?

Esoterické vize aneb nejde o klima

Podíval jsem se do materiálů britského hnutí Extinction Rebellion, které toto heslo vymyslelo. Toto hnutí nikterak neskrývá, že za údajným bojem s klimatem se ve skutečnosti skrývá boj za nastolení nového řádu. Zakladatel hnutí Stuart Basden na svém blogu otevřeně říká „Jsem tady abych řekl, že XR (tj. Extenction Rebellion) není o klimatu. Víte, zhroucení klimatu je symptomem toxického systému, který nakazil způsob, jakým spolu jako lidé jednáme a jak přistupujeme k životu.“ Tento toxický systém je dle něj totožný s evropskou civilizací, která v posledních 600 letech šířila po světě krutost a násilí. Cílem XR je nastolit nový, lepší a humánnější systém, jenž budou tvořit lepší lidé. Basden chce konkrétně odstranit – cituji – „white supermacy, heterosexualitu, patriarchát a třídní hierarchii“. To jsou, dle jeho zkreslených představ, hlavní rysy evropské civilizace.

Také Roger Hallam, další ze zakladatelů, se netají tím, že nejde o klima. „Nečelíme změně klimatu, ale sociálnímu kolapsu.“ Tento extrémista nezakládá své požadavky na argumentech, ale na zvláštních vizích apokalyptické budoucnosti, které jsou prý vědecky dokázány. Své šílené představy popsal ve zvláštním pořadu BBC Hard Talk dne 17. 8. 2019, kde divákům o budoucnosti tvrdil: „Bude masakr a smrt, a vyhladovění 6 miliard lidí – to předpovídá věda.“ A dál „[Do roku 2090] zbyde jen asi miliarda lidí. To znamená, že 6 miliard lidí zahyne vyhladověním nebo bude zmasakrováno ve válkách.“ Pokud se ptáte, o které vědě hovoří, pak vězte, že pan Roger Hallam je vědcem v oboru „Radical Campaigning“ čili vedení radikálních kampaní. Tento pseudobor prý existuje na King ́s College v Londýně a on jej vystudoval. V nabídce univerzity jsem to našel jen jako doplňkový dálkový kurz v rámci studia marketingu. Jen na okraj připomínám, že na „vědu neboli „science“ se odvolává i švédská vizionářka Greta Thunbergová, kterí od XR převzala terminologii i jejich vize.

Obrysy nového pořádku

Pánové Hallam, Basden a další úderníci z XR také dělají vše proto, aby se jejich předpovědi splnily. XR klade vládám 3 kategorické požadavky, které musí splnit: 1) vyhlásit zákon o stavu klimatické nouze, 2) vrátit emise do nulového stavu do roku 2025, 3) vytvořit „shromáždění občanů“ (citizens assembly). Čili jde jim o to vyřadit standardní demokratické instituce v rámci stavu nouze – podobně jako v době války - , potom uplatnit drakonická hospodářská opatření, jež by nepochybně způsobila hospodářský a sociální kolaps, po kterém tak touží, a nakonec by vládu převzala nová instituce „Citizens Assembly“, která by trvale kontrolovala „normální“ vládu, aby zajistila výsledky ekologické revoluce před zrádnými „politiky“.

V budoucím systému má tedy skutečně vládnout „shromáždění občanů“ (Citizens assembly), jehož hlavním úkolem bude odstranit konzumní způsob života. Pánové a dámy z XR nikde nevysvětlují, jakým způsobem a jak často se bude volit do Citizens assembly, vysvětlují pouze, že to nebudou „politici“. Citizens assembly bude totiž kontrolovat politiky, bude řídit vládu, opět nejasným způsobem. A tento zdůrazňovaný protiklad mezi „námi“ a „politiky“ je asi jediný princip nového pořádku, který XR lidem nabízí. Citizens assembly bude dobré, protože bude nějakým skrytým mystickým způsobem reprezentovat „nás“ neboli lid a nebudou to politici.

Lepidlo a obnažování: nové politické postupy

V novém pořádku zřejmě ani nebudou potřeba běžné instituce jako jsou volby, soudy, úřady atp., protože XR lidem předepisuje zcela nové metody veřejného politického života. Chce-li někdo něco politického prosadit, má dle nich použít jednoho z těchto 3 prostředků: blokovat dopravu, přilepit se k něčemu anebo se veřejně obnažovat.

Hnutí XR už tyto metody uplatnilo, bez ohledu na ohrožení lidských životů (samozřejmě cizích, ne svých). Kromě blokování dopravy v londýnských ulicích zkusili také ohrozit bezpečnost leteckého provozu, když na letišti Heathrow vypouštěli drony. Za to byl Roger Hallam v září 2019 zatčen a souzen.

Nová justice bude zřejmě velmi přísná a nejhorší zločiny budou ty, které škodí klimatu. Hnutí XR už žádalo uznání zločinu „ecocidium“ („ekovraždu“ nebo „vraždu životního prostředí“) a obsadilo kvůli tomu v Haagu budovu Mezinárodního trestního soudu. Tato kampaň za uznání „ecocidia“ pokračuje i právě teď, dejte do googlu „ecocide“ a uvidíte. Je nasnadě, že rozhodování o tom, co vše může být považováno za ecocidium a další ekologické zločiny, bude značně netransparentní. Morálně lepší bytosti z diktátorského Citizens assembly můžou do této kategorie zahrnout cokoliv.

XR působí i v České republice, pořádá osvětové přednášky na školách, na univerzitách a straší lidi heslem „Míříme k vyhynutí“. Ne, pod vedením takových lidí míříme spíš ke zhloupnutí a uskutečnění jejich požadavků by přivedlo „sociální kolaps“ a zhroucení mnohem dřív, než hypotetické oteplování klimatu.

ODKAZY

On citizens assembly n climate and ecological justice https://rebellion.earth/act-now/resources/citizens-assembly/ bude řídit vládu,

Příručka o citizens assembly https://rebellion.earth/wp/wp-content/uploads/2019/06/The-Extinction-Rebellion-Guide-to-Citizens-Assemblies-Version-1.1-25-June-2019.pdf

Roberg Hallam v BBC https://www.youtube.com/watch?v=9HyaxctatdA

Roger Hallam o budocunosti https://www.documentjournal.com/2019/10/extinction-rebellion-roger-hallam-speaks-to-act-up-peter-staley-about-disrupting-the-world-in-order-to-save-it/

Stuart Basden zde https://medium.com/@plaosmos; text zde https://xrblog.org/tag/rising-up/

Autor: Ivo Cerman | středa 11.12.2019 19:38 | karma článku: 32.63 | přečteno: 998x

Další články blogera

Ivo Cerman

O české vině za holokaust

Dne 4. února 2020 bude na německém velvyslanectví v Praze představena „exportní“ kniha, která světu představí Čechy jako iniciátory a spolupachatele holokaustu.

3.2.2020 v 10:50 | Karma článku: 44.97 | Přečteno: 8856 | Diskuse

Ivo Cerman

Co je špatně v minisérii Marie Terezie

Scénáristka Mirka Zlatníková se rozhodla vylepšit historii seriálovými metodami a výsledek byl tragický.

13.1.2020 v 10:53 | Karma článku: 45.23 | Přečteno: 11035 | Diskuse

Ivo Cerman

Skončeme s moralizováním

Nový rok bývá tradičně spojen s přijímáním novoročních předsevzetí. Co kdybychom si předsevzali, že přestaneme věřit morálním výzvám?

12.1.2020 v 10:51 | Karma článku: 17.56 | Přečteno: 846 | Diskuse

Ivo Cerman

Zákon o vině Sovětského svazu za rozpoutání druhé světové války

KSČM znovu bojuje proti falšování dějin. Co se v rezoluci Evropského parlamentu vlastně píše a proč jsou komunisté v rozporu sami se sebou?

22.12.2019 v 15:29 | Karma článku: 26.41 | Přečteno: 1753 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Vladka Spidlova

Lidi, vy to nevidíte?

Nevidíte to, že se nám po takřka sto letech vrací to, co před těmi takřka sto lety rozvrátilo celou Evropu, celý svět?

20.2.2020 v 12:56 | Karma článku: 15.56 | Přečteno: 272 | Diskuse

Lenka Fučíková

Když se oligarchie snaží ovládat volný trh

Vysokou školu ekonomiku jsem absolvovala několik let po sametové revoluci. Začala jsem 3 roky po a končila v roce 1997. Hlavní pravidlo, které nás učili bylo, že nejlépe vše funguje, pokud ochráníme pravidla VOLNÉHO TRHU.

20.2.2020 v 9:46 | Karma článku: 10.54 | Přečteno: 652 | Diskuse

Jan Dvořák

Nedopusťme, aby kvůli naší špatné volbě musel A. Babiš odejít z politiky

Premiér použil psychologické lsti, když oznámil, že za jistých okolností se stáhne z politiky. Předpokládaná, a z prvních reakcí veřejnosti i potvrzená odezva, by tyto okolnosti měla však vyloučit.

20.2.2020 v 9:11 | Karma článku: 16.79 | Přečteno: 512 | Diskuse

Jiri Kucera

Já Slovákům nezávidím vůbec nic

Prý máme Slovákům co závidět, pokud jde o politiku. Předkládám vám níže fragment programu politického subjektu SME RODINA, který za pár týdnů bude spolurozhodovat o osudu Slovenska a je považován za součást slovenské "nové doby".

20.2.2020 v 8:24 | Karma článku: 30.10 | Přečteno: 1409 | Diskuse

Martin Braun

Na okraj tragédie v Německém Hanau

Musím předeslat, že tento článek píši krátce po 23 hodině mého času, tedy krátce po 6 hodině ranní v Česku. To pro případ, že by se objevily ověřené informace o tragedii, která stála život 8 lidí, zavražděných v Hanau.

20.2.2020 v 6:45 | Karma článku: 20.09 | Přečteno: 1546 | Diskuse
Počet článků 168 Celková karma 33.54 Průměrná čtenost 2469

Jsem historik, píšu knihy, čtu knihy a pořád někam jezdím.Naposledy jsem vydal knihu "Habsburkové 1740-1918. Vznikání občanské společnosti." (2016), která ukazuje, že historie našich občanských svobod začíná dlouho před rokem 1918. Od osvícenské, ani liberální Evropy jsme nebyli izolováni. 

Najdete na iDNES.cz