Sobota 4. dubna 2020, svátek má Ivana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 4. dubna 2020 Ivana

"Jsme v tom společně." K projevu premiéra Babiše

25. 03. 2020 15:00:41
V projevu premiéra Babiše jsme slyšeli spoustu marketingového smogu. Zkusil jsem napsat koncept projevu, který je víc v souladu se skutečnou politikou vlády.

Do budoucna bude zřejmě prosperovat jedině marketing, tak nezbývá, než se hromadně překvalifikovat. Po pondělním projevu pana premiéra Babiše k boji s koronavirem jsem měl pocit, že tam leccos neladilo, tak jsem zkusil sepsat koncept projevu v Prchalově stylu, který by byl více v souladu s faktickým průběhem. Kdo ví, snad sepsání příštího projevu svěří pan premiér právě mně. Jelikož si v tomto oboru úplně nevěřím, založil jsem si twitter a poslal to politikovi, kterému věříme všichni nejvíc. Panu inženýrovi Tondovi Blaníkovi. Snad mi k tomu dá pár dobrých tipů.

Vážení spoluobčané,

právě teď se nalézáme v nejtěžším období novodobé historie naší země. Nikdo z nás nebyl na něco takového připravený. Měli jsme sice tři měsíce času, věděli jsme, co se děje v Číně, v Itálii a mohli se připravit, ale museli jsme propagovat tu nižší daň na pivo, já byl s manželkou lyžovat v Alpách a vůbec. Jenom ti frajírci z ODS nechápali vážnost situace. Nechápali, že jde o levnější pivo a otravovali už někdy v lednu s dotazama na připravenost země na koronavir.

Ano, děláme chyby. Já, Vojtěch a Prymula. Nikdo z nás totiž nečetl Pandemický plán ČR, tak musíme improvizovat. Zakážeme shromáždění od 100, 30, nebo 10 lidí? Máme zavřít školy, nebo obchodní centra? Nikdo z nás nemoh tušit, že budeme řešit takové otázky. Teda byly tady ty zprávy z Číny a z Itálie, ale fakt, kdo to moh tušit? S velkou pokorou vám děkuji, že jste nám odpustili, my vám neodpustíme nic. Budete platit 10 000 korun za chůzi bez roušky, i když to je venku prej k ničemu. Vážení občané, rád bych vás proto poprosil o trpělivost, o shovívavost, chápete, že na někoho musíme svést ty chyby?

Ano, neměli jsme roušky, ani respirátory, ani nic, celý únor jsme to posílali po tunách do Číny zadarmíko jako humanitární dar. Však nám to teď prodávají zpátky za peníze. Ale kdo moh tušit, že to budeme sami potřebovat? Teda, jo ten Svoboda z ODS se na to ptal už na tý schůzi v parlamentu v lednu, ale to se naštěstí moc nepřipomíná. Můj ministr zdravotnictví Vojtěch mu řek, že jich máme milion, milion roušek, a bylo to. S klukama z ČSSD a KSČM jsme v hlasování debatu za-blokovaaali, a tím to skončilo. Vedeme si velice dobře a jsme v tom společně. Ano, posílali jsme pak ten materiál do Číny, ale poslední balík nám z půlky odpustili, mohli jsme si ho nechat, protože nestihnul odletět. Řekli, že to je dar od nich. Vážení spoluobčané, Číňané prokázali velkou odvahu a i náš národ překonal těžké okamžiky vždy odvahou a vzájemnou ohleduplností. Dali nám darem náš vlastní materiál. To byl už začátek března, takže to tady už bylo dost špatný.

Obrovský dík patří České televizi, že tyhle věci nepřipomíná a že mi dala od začátku možnost dělat si na koronakrizi pí ár reklamu. Nebuďme přehnaně negativní. I z tak tragické situace se dá vytěžit něco pozitivního, a my jsme si říkali, že z toho vytěžíme dobrou reklamu pro sebe. Jsme v tom společně. Já si dělám reklamu, ostatní ne. Proto jste mě mohli tejden vidět pořád v televizi. A nepospíchali jsme s vytvořením Ústředního krizového štábu. Bylo dost těžký vymejšlet, co budeme pořád říkat, ale naštěstí byly ty naše nařízení tak špatně formulovaný, že jsme je skoro vždycky museli předělávat a doplňovat. Jasně, že jsme mohli třeba všechno oznámit a zavřít najednou, plošně a od začátku. Bylo by to účinnější, ale zase bych neměl, proč chodit každý den do televize. A není to nakonec i pro vás větší zážitek, když vám nejdřív zavřeme školy na dva týdny a až pak řekneme, že to je na měsíc? A teď dokonce na tři měsíce. Kdybychom to řekli najednou, tak by nikdo z rodičů, ani učitelů, jejichž práce nesmírně vážím, nezažil takové napětí, jako když to takhle dávkujeme. Kdy vlastně maj nakupovat důchodci, už nikdo přesně neví. Jak dlouho budou zavřený hranice se taky neví. Hudebníci šli makat k pokladnám do Billy, to jim patří. Jsme v tom společně. Já cestovat budu moct, vy ne. Anebo když vám pod pokutou rozkážeme nosit všude respirátory a roušky a pak vám ty respirátory zakážeme? To vymyslel Prymula. Jsme v tom společně, my všichni – já nosím respirátor FFP3, zdravotníci nemaj nic.

Ano, nebyli jsme připraveni. Ale všichni nakupují, to řeknu ještě jednou, protože toho není nikdy dost. Všichni nakupují roušky, takže proto je nemáme. Ne proto, že jsme dlouho nic nedělali a posílali to do Číny. Ale byli jsme první, kdo zavřel hranice a zavedl opatření. Jsem rád, že v České televizi můžu tyhle věty pořád dokola říkat, i když nejsou pravda. Televizi patří ohromné díky, že nepřipomíná, jak jsme omezili počet testovacích stanic, takže řada z vás, občanů, kterých si nesmírně vážím, čeká při symptomech třeba několik dní na otestování, takže může nakazit celou svoji rodinu. Když budete ke mně všichni ohleduplní, společně to zvládneme. Jsem rád, že televize nerozebírá ten trapas s rouškama zabavenýma v Lovosicích. Kdo moh tušit, že nápis Forza Italia a další nápisy italštině znamenají, že to byl humanitární dar Červeného kříže pro Itálii? To je pořádnej průšvih, kterej nám Evropa hned tak nezapomene. Jsme za egoisty a sobce, teda hlavně vy, skvělý národ, kterého si nesmírně vážím. Mluví se o tom v Itálii i Německu, ale naštěstí vám to Česká televize moc neříká, tak vás to nemusí trápit. Hlavně mě volte dál, protože za svůj výkon si to zasloužím. Do tý doby mě mrzelo, že se o nás a našem boji s koronavirem v Evropě moc nemluví. Po tomhle trapasu už teda jo. Jinak, než jsem chtěl, ale jak říkají v Česku pí áristi, špatná reklama je taky reklama.

Já neodmítám politickou odpovědnost. Právě proto jsem třeba tvrdil, že Senát chce zmařit dodávku zdravotního materiálu z Číny, i když to nebyla pravda. Prostě lžu. Vždycky to fungovalo, tak proč ne teď? Televizi patří ohromný dík, že o opozici vůbec nemluví, takže můžu všechno svalovat na ně, i když si teď vládnu sám. Když se třeba v televizi moc nemluvilo o tom, že ODS a Hospodářská komora tlačí na plány ekonomické obnovy a na pomoc podnikatelům, slíbil jsem v televizi, že sám udělám nějakej balíček a lidi to berou jako můj nápad. Stejný je to s tlakem ODS, aby se odložila poslední vlna EET. Slíbím všechno. Tím obviňováním opozice ale pomáhám národu, nám všem, protože já řídím tuto krizi, a tak musíte podpořit mě. Už jsem řek, že jsme v tom společně?

Takže už víte, že jsme v tom společně. Už víte, že jsme ve válce. Ale ještě nevíte, jednu pozitivní myšlenku, kterou mám podle pí áristů říct nakonec, i když nedává moc smysl a vlastně je dost morbidní. „Vyjdeme z krize ještě silnější a lepší jako lidé i jako národ.“ Děkuji vám za vaši důvěru.

Autor: Ivo Cerman | středa 25.3.2020 15:00 | karma článku: 25.25 | přečteno: 790x

Další články blogera

Ivo Cerman

Prymulovy pohádky

O víkendu začali Prymula s Vojtěchem šířit představu, že lék na koronavir už máme. Ne remdesivir, ale plaquenil. Co si o tom máme myslet?

23.3.2020 v 14:43 | Karma článku: 19.54 | Přečteno: 976 | Diskuse

Ivo Cerman

Represe a dezinformace tyrana Prymuly

Chce zajít až k úplnému zákazu vycházení, a přitom vychází z dezinformací o viru, optimismu o vakcíně a nepravdách o chování obyvatel.

22.3.2020 v 10:35 | Karma článku: 30.60 | Přečteno: 1863 | Diskuse

Ivo Cerman

Stane se karanténa ohniskem nového právního řádu?

Babišova nouzová opatření mohou být začátkem nového právního řádu. Opozice a právníci promluvili, ale Česká televize jim nedává slovo.

18.3.2020 v 16:45 | Karma článku: 15.39 | Přečteno: 541 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Michael Pálka

"Buď chytré, blbéch je dost"...

je rčení docela známé, kterým prý poučoval otec, patrně Moravák, svého synka. Ale vžilo se to vůkol, i v zemích českých...

4.4.2020 v 0:01 | Karma článku: 4.83 | Přečteno: 91 | Diskuse

Karel Trčálek

Můžeme v boji proti čínské chřipce používat respirátory z Tchaj-wanu?

Já vím, že to zdejší milovníci čínské kuchyně, obzvláště pak netopýrů ve vlastní šťávě, neradi slyší, ale druhým největším světovým producentem roušek a respirátorů je Tchaj-wan

3.4.2020 v 18:49 | Karma článku: 13.61 | Přečteno: 231 | Diskuse

Karel Trčálek

Když naši bolševici řeší víc maršála Koněva než velkou vlasteneckou válku s koronavirem

Kroky starosty Prahy 6 nedávají našim bolševikům a euroantifašistům spát ani v době pandemie Covid-16

3.4.2020 v 17:47 | Karma článku: 17.84 | Přečteno: 346 | Diskuse

Jiřina Holotová

Stát nedokázal zabránit odstranění sochy Koněva a nemístné vtipkování starosty

„Neměl roušku. Pravidla platí pro všechny stejně. Ven jen s rouškou nebo jinou překrývkou úst a nosu,“ nemístně zavtipkoval na svém fb profilu starosta Prahy 6, kde dnes proběhlo odstranění sochy.

3.4.2020 v 16:41 | Karma článku: 41.40 | Přečteno: 1506 | Diskuse

Aleš Boháč

Rok to vydržet nejde!

Jedinou cestou, jak se vyhnout zahlcení zdravotnických zařízení a počítání velkého množství mrtvých je udržet stávající izolaci a ostatní nařízení až do doby, kdy bude k dispozici vakcína. To je ale nesmysl.

3.4.2020 v 16:18 | Karma článku: 6.66 | Přečteno: 288 | Diskuse
Počet článků 174 Celková karma 24.76 Průměrná čtenost 2424

Jsem historik, píšu knihy, čtu knihy a pořád někam jezdím.Naposledy jsem vydal knihu "Habsburkové 1740-1918. Vznikání občanské společnosti." (2016), která ukazuje, že historie našich občanských svobod začíná dlouho před rokem 1918. Od osvícenské, ani liberální Evropy jsme nebyli izolováni. 

Najdete na iDNES.cz