Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 18. května 2022 Nataša

Ruské dezinformace? Aneb svého vyjednavače si nepopravili…

11. 03. 2022 15:07:04
Ačkoliv čeští novináři rádi poučují o boji s ruskými dezinformacemi, sami se proti nim bránit neumí.

Jelikož válku na Ukrajině sleduji z ukrajinských zdrojů, nemohu si nevšimnout nápadného rozdílu ve způsobu, jakým informují česká a jakým ukrajinská média. Pro mě je základem agentura ukrinform, jež má zprávy v různých jazycích, nejsou stejné, pak sleduji livemap konfliktu na ukrstream. Pak jdu případ od případu po dalších na jiná média, nebo dokumenty. Na youtube můžete sledovat i zprávy z nastojaščeje vremia neboli currenttimes, což je ruská odnož vysílání Svobodné Evropy a sídlí v Praze (!). Samozřejmě můžete sledovat i protistranu, o tom trochu níže. Z ruských zdrojů, jako je informační agentura Luhanské lidové republiky, TASS a různé divné weby, zjistíte, co by si Putinovo přálo, aby se v Ukrajině stalo.

Takže v pondělí jsem se s jednou kolegyní bavil o tom, jak je to české zpravodajství jiné. Např. na začátku války byla u nás zpráva číslo jedna, že nezávislí hackeři napadli ruské servery. To ukrajinským zprávám rozhodně nedominovalo. Tam se píše hlavně o tom, co se děje na zemi, v Ukrajině. Před víkendem byla naše hlavní zpráva, že „ukrajinská bezpečností služba“ popravila vlastního vyjednavače při mírových hovorech s Ruskem. Prý donášel Rusům. Ani to v ukrajinských médiích nijak nerezonovalo. V pondělí byla u nás všude hlavní zpráva, že Čína nabídla mírové zprostředkování. Vypadalo to, jako zásadní obrat, který ukončí boje a zaznamená přesun k jednacímu stolu. Ale kdyby to bylo tak zásadní, byla by toho média na Ukrajině přeci plná. Nic takového se nedělo. Vzápětí další zvláštní highlight, Zelenský prý dle českých médií obrátil, už nechce členství v NATO a je velmi ochotný ke všem možným ústupkům.... V pondělí mi ta kolegyně říkala, možná to s tím zabitým zpravodajcem byla dezinformace... Já říkám, to přeci netvrdím, třeba se to vážně stalo, říkám jen, že jsou u nás jiné akcenty, klade se důraz na jiné věci. Ale víte, co? Já si to ověřím.

Ukrajinci si vyjednavače nepopravili

Tak jsem si to ověřil. O smrti Denise Kirijeva u nás psal třeba seznamzpravy. V rafinovaně citovaných zdrojích není ani jeden ruský. Ukrajinci provozují už od roku 2014 na obranu proti ruským dezinformacím instituci stopfake.org, tak jsem se tam podíval. Mají tam něco o této zprávě? Ano, zachytili tuto zprávu a zabývali se jí zde. Zpráva je fake. Denis Kirijev byl prý zabit při plnění úkolů v boji s nepřítelem. Zpráva o jeho údajné popravě se objevila na několika ruských serverech ve stejnou dobu, což svědčí o koordinované akci.

Co lze o jeho smrti a zdrojích zjistit dál? Měl být zastřelen na ulici v Kyjevě, jako zdroje o jeho údajné popravě se uvádí nekonkrétní postavy „z pozadí“. Dle bulvárního listu The Sun to měl prozradit „ukrajinský poslanec parlamentu“ – neříkají, který. Dle listu Ukrajinská pravda, z něhož čerpala většina západních médií, to měl prohlásit blíže neurčený „vysoce postavený člověk“.

Jak si to vlastně Rusové představují?

Zajímavější je otázka, co můžou Rusové získat šířením zrovna této informace? To si člověk nejlépe zjistí, když se podívá přímo na ruská média. Přímé vysílání ruské státní televize bylo na youtube zablokováno už o víkendu – chyba! – ale je tu řada nezávisle se tvářících webů a rusky mluvících youtuberů. I když se tváří různě, jejich dezinformační poslání poznáte snadno podle toho, že válce na Ukrajině říkají „vojenská operace“.

Ve svých líčeních války jsou trochu napřed, takže poznáte, k čemu ty dílčí zprávy vedou. Mají vytvořit obraz Ukrajiny jako rozpadajícího se státu, kde prezident bezhlavě prchá před mocnými údery ruských vojsk, vše se rozpadá, krachující bandité se v zoufalství střílí navzájem a navíc odmítají mír. I když to může českému divákovi připadat neuvěřitelné, ruská média líčí Ukrajince jako ty, kteří útočí na civilisty, brání v odchodu mírovými koridory atd. Co se koridorů týče, Rusové opakovaně nabízeli pouze koridory, které by vedly do Ruska, tak aby se mohli prezentovat jako zachránci civilistů a dali své agresi humanitární cíl. V Chersonu po dobytí chtěli zorganizovat rozdávání humanitární pomoci, při kterém chtěli s civilisty natáčet propagandistická děkovná videa. Ukrajinští civilisté se nenechali nachytat a šaškárny se nezúčastnili. Rusko si dovezlo falešné civilisty z Krymu.. Rusko má být zobrazeno jako mírová mocnost, která Ukrajinu napadla jen, aby pomáhala: nejdřív vám rozstřílíme město a pak vám rozdáme staré šaty zdarma, poděkujte!

Naopak Ukrajina mát být státem zla, nacisty a válečnými štváči. K tomu směřují ty řetězící se zprávy o údajných šancích na mír. Ano, čínský ministr zahraničí Wang Yi skutečně v pondělí 7. 3. 2022 před novináři řekl, že nabízí mírové zprostředkování, ale to bylo zase jen divadlo. Zprávu přinesla v pondělí 7. 3. 2022 ruská agentura RIA. U nás to zopakovala třeba ČT24 – bez stopy kritického uvažování! Je vůbec diskutabilní, jaké zdroje naše média používají. Zdá se, že ČT rozhodla, že bude spoléhat výhradně na běloruskou agenturu Nexta.TV, popř. chválí sama sebe. Ty zprávy o čínském mírovém zprostředkování se ve skutečnosti datují už od 1. 3. a pořád pokračují. Objevují se hlavně na západních webech psaných anglicky. Teď vidím, že tyto zprávy začala Čína vydávat už před válkou, tedy už v době, kdy s Putinem v únoru útok na Ukrajinu společně plánovali! To je věru důvěryhodný zprostředkovatel.

Tajné biologické laboratoře

Tak se dostáváme k dnešní zprávě, že Rusko údajně objevilo na Ukrajině tajné americké biologické laboratoře a chce kvůli tomu svolat Radu bezpečnosti OSN (např novinky.cz zde). Tady se jedná taky o úmyslně vytvořenou dezinformaci, která je součástí snahy ukázat Ukrajinu jako zdroj hrozby. Tato dezinformace se objevila už dřív. Tady je starší vysvětlení velvyslanectví USA z dubna 2020, tedy z doby Trumpovy vlády! Tady je nové prohlášení. Tady je starší reakce ukrajinské stopfake.org. Mezi USA a Ukrajinou existuje netajná spolupráce spolupráce ve výzkumu nakažlivých virů, která je zcela veřejná. Nejde o vývoj biologických zbraní. V době koronaviru darovaly USA Ukrajině asi čtyři mobilní laboratoře. Podle nové verze obvinění měl snad koronavirus vzniknout v tajných ukrajinských laboratořích, což by ale bylo vedlo k otázce, proč se tedy koronavirus neobjevil poprvé na Ukrajině? Navíc by se to muselo dít za Trumpa.

Předevčírem, tedy přesně 9. 3. 2022, měla undersecretary of state Victoria Nuland v neopatrném výroku existenci těchto laboratořích POTVRDIT. Šel jsem ke zdrojům. Původem je dotaz senátora Marca Rubio, na který odpověděla: "Ukraine has biological research facilities, which, in fact, we are quite concerned that Russian troops, Russian forces may be seeking to gain control of." Pak měla vydat nějaký tweet, ten jsem ale nenašel. Na jejím twitteru je naopak prohlášení, že Ukrajina žádné laboratoře s chemickými zbraněmi nemá.

Nicméně i Tucker Carlson na Fox News začal bít na poplach, prý Nulandová těmito výroky existenci laboratoří potvrdila. Máme se prý čeho bát. Jo, při ruském způsobu válčení se máme čeho bát, i když žádné laboratoře nejsou. Tyto výroky se nevylučují. Rusové kontrolují jadernou leektrárnu Černobyl a Enerhodar, ničí infrastrukturu bez rozmyslu a vytvářejí celu řadu havárií. Výrok Nulandové doslova říká jen to, že se Rusové mohou zmocnit „zařízení“ (facilities), a to by v jejich rukou mohlo být nebezpečné.

V pozadí této události je, dle mého názoru, úmyslné zničení Science and Technology Center v Charkově (např zde), které bylo hlavním partnerem ve výše zmíněné spolupráci ohledně infekcí a obraně proti biologickým zbraním. Tato instituce byla ostřelována úmyslně tento týden. Sídlil tam ukrajinský úřad pro kontrolu jaderné energie a další věci. Nejspíš tam Rusové něco zinscenovali, nahráli, natočili nebo něco takového. Teď s tím budou vyrukovat na Radě bezpečnosti OSN.

Co závěrem?

...nejde jen o jednotlivé informace, zda jsou pravda nebo ne, jde o celkový tenor, směr, seřazení, ke kterému to má diváka-příjemce přivést. Mír je hezká věc, ale když o něm mluví útočník???

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Ivo Cerman | pátek 11.3.2022 15:07 | karma článku: 30.52 | přečteno: 1931x

Další články blogera

Ivo Cerman

Tati, kolikrát jsi měl v životě menstruaci?

Den matek v době postdemokratické, aneb má míň práv nesezdaný homosexuál anebo ženatý tatínek? Do kolika let věku dítěte je potrat ještě legální?

8.5.2022 v 19:25 | Karma článku: 28.43 | Přečteno: 821 | Diskuse

Ivo Cerman

Očité svědectví z divadla v Mariupolu. „Kdo nebyl vpředu, nepřežil.“

Přináším překlad svědectví ženy, která prožila bombardování divadla v Mariupolu. Byly tam i rodičky s dětmi z rozbombardované porodnice!

31.3.2022 v 14:00 | Karma článku: 38.90 | Přečteno: 7015 | Diskuse

Ivo Cerman

"Němci, nestydíte se?" Otevřený dopis Ukrajinců německé vládě

V Německu zuří válka otevřených dopisů. Ukrajinci píšou, aby Německo přestalo kupovat ruský zemní plyn, Zelení zase chtějí mír, komunismus a rychlou porážku Ukrajiny.

12.3.2022 v 14:55 | Karma článku: 41.26 | Přečteno: 12452 | Diskuse

Další články z rubriky Média

Tomáš Balvín

Já, Kryl a Spotify

Dnes mám pro Vás trochu delší povídání, ale věřím a doufám že se nebudete nudit. Povídání o mně, o Krylovi a o Spotify. Už jen pro ty verše to stojí za přečtení.

22.4.2022 v 17:00 | Karma článku: 18.36 | Přečteno: 306 | Diskuse

Josef Nožička

Jde opravdu současné vládní koalici o stabilitu pro veřejnoprávní média?

Jde skutečně ministru kultury Baxovi a současné vládní koalici jako celku o to, aby byla veřejnoprávní média vyvážená a nezávislá na politicích?

18.4.2022 v 18:20 | Karma článku: 35.04 | Přečteno: 917 | Diskuse

Jiri Borovy

LEGO Star Wars: The Skywalker Saga - Nová naděje

Druhá část, kterou jsem si v LEGO hře LEGO Star Wars: The Skywalker Saga je úplně první díl (dle natáčení), starý 45 let. Užijte si Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje ve verzi LEGO.

14.4.2022 v 8:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 52 | Diskuse

Jiri Borovy

LEGO Star Wars: The Skywalker Saga - Skrytá hrozba

Tak začínám hrát novou hru ze světa Star Wars. Je to LEGO hra, možná i poslední, co vyšla dle filmů, seriálů... Je to nejzábavnější LEGO hra, co znám, tak si užijte její 1. část z devíti.

13.4.2022 v 20:22 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 86 | Diskuse

Lubomír Stejskal

O přerodu ženy v muže a zpět

Nedostávám sice, tak jako kdysi komunistický pohlavár Miloš Jakeš, hvězda politické show na Červeném Hrádku, jednou ročně výpis platů našich umělců, zato díky službě Google Alerts denně přehled zpráv týkajících se Izraele.

10.4.2022 v 9:35 | Karma článku: 12.85 | Přečteno: 481 | Diskuse
Počet článků 243 Celková karma 34.78 Průměrná čtenost 2519

Jsem historik a dělám šlechtu a osvícenství. Naposledy jsem vydal knihu "Habsburkové 1740-1918. Vznikání občanské společnosti." (2016), která ukazuje, že historie našich občanských svobod začíná dlouho před rokem 1918. Od osvícenské, ani liberální Evropy jsme nebyli izolováni. 

Najdete na iDNES.cz